Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1657

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Kawowy eliksir słoneczny.

Alchemicy przez całe tysiąclecia biedzili się nad tym, jak zniewolić magiczne siły roślin, ziemi, słońca, kosmosu. Doprowadziło to do powstania tysięcy recept i procedur mających zapewnić, moc, mądrość, wieczność. Większość tych recept jest wielce skomplikowana i kosztowna, ale najgorsze w nich jest to, że najmniejsza pomyłka lub nieścisłość w postępowaniu unicestwia moc eliksiru. Stąd pewnie upadek wiary w alchemię. Trzeba jednak zauważyć, iż istnieją internetowe listy dyskusyjne, gdzie w mistycznej atmosferze międzynarodowe towarzystwo debatuje jak otrzymać magiczny kamień, jak przekształcać cynę w srebro, itp. 
Oto jedna z prostszych i tańszych receptur pozwalająca na otrzymanie cudownego preparatu, kawowego eliksiru słonecznego. 
Bierzemy 25 g ziaren kawowych, najlepiej niepalonych, 25 g nasion słonecznika, garść liści winorośli, zalewamy to wszystko dobrym słodkim winem czerwonym lub brandy (butelka). Jakiegokolwiek dnia pomiędzy 22 marca i 22 czerwca umieszczamy to wszystko w klarownym naczyniu szklanym, zamykamy szczelnie i pozostawiamy w miejscu o maksymalnym nasłonecznieniu. Trzymamy to na słońcu do 22 czerwca. (Na półkuli południowej trzeba zacząć przygotowywanie elsksiru dokładnie 6 miesięcy później.)
22 czerwca otwieramy naczynie, cedzimy zawartość, przechowujemy płyn, a osad podgrzewamy na starej patelni do zupełnego spopielenia. Powoduje to wydzielanie się gęstego dymu i swądu spalenizny, dlatego czynność tę przeprowadzamy poza domem (ewentualnie informując o tym uprzednio najbliższą straż pożarną). Popiół mielimy bardzo starannie i dodajemy do poprzednio otrzymanego płynu. Uszczelniamy butelkę i wystawiamy na działanie słońca przez sześć dni, znów filtrujemy i mamy gotowy eliksir. 
W zasadzie jest to coś w rodzaju likieru kawowego o dziwnym, niespotykanym smaku i o mistycznych właściwościach - składniki obdarzone są wibracyjną mocą słońca, ognia i kosmicznej ekspozycji. 
Ale w dalszym ciągu eliksir w sensie materialnym składa się z etanolu, kafeiny, substancji zapachowych kawy  i słonecznika (sama kawa wydziela kilkaset lotnych substancji zapachowych o bardzo skomplikowanym składzie), nieco olejków słonecznikowych i składników liści winorośli. Wszystko idealnie nieszkodliwe (w granicach), ale obdarzone mistyczną mocą. 
Na zdrowie.

Wzór strukturalny kafeiny
[QZE01::057];[QEP47::130];QCP05094-004-089

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter