Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1656

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Jak delektować się kawą.

Najlepiej delektować się kawą spoczywając wygodnie na szezlongu czy na kanapie i każąc sobie podawać napój przez piękną czarną służącą (najlepiej niewolnicę) w wykwintnej porcelanie. Dobrze jest ubierać na tę okazję arabski strój, bacząc przy tym, czy nie jest napakowany środkami wybuchowymi. Taką przynajmniej praktykę stosowała słynna Pompadura, kochanka Ludwika XIV, w czasie kawowego szaleństwa XVIII wieku.


Madame de Pompadur (1721-1764), kochanka Ludwika XIV, pozuje jako Sułtanka w czasie szaleństwa kawowego w Paryżu XVIII w.(Charles-André Van Loo. 1705 - 1765)

W zasadzie kawowe szaleństwo nigdy nie minęło i panuje do dziś. Obecnie wypijamy rocznie ponad 120.000 ton czystej kafeiny, co w przeliczeniu na kawowe ziarno wyniesie to około 12.000.000 ton ziarna (zawartość kafeiny w zielonym ziarnie wynosi 0,8 % do 2,5 % dla kawy o gorszej jakości). Olbrzymie to ilości, a produkcja i eksport kawy stanowi dla wielu krajów tropikalnych podstawę dochodu narodowego. 

Warto jednak wiedzieć, że gdyby kawę wynaleziono obecnie i próbowano wprowadzić na rynek dla nieograniczonego niczym spożycia, to prawdopodobnie wiele legislatyw krajowych po prostu zakazałoby sprzedaży i produkcji kawy jak i przetworów kawowych. Kawa jest trucizną o dosyć wysokim, jak na środki spożywcze, progu śmiertelności, t.zw. LD50 (doza letalna dla połowy testowanych obiektów). Dla kafeiny wynosi ona zaledwie 150 mg na kilogram masy ciała. Odpowiada to mniej więcej 10 g na człowieka (zależnie od masy ciała - 7,5 do 12 g, podawana dożylnie jest znacznie bardziej toksyczna - dawka letalna wynosi wtedy 3,2 g). Dla małych dzieci toksyczność jest wyższa ze względu na zwolniony metabolizm i wynosi zaledwie 35 mg na kilogram. W zależności od sposobu przygotowywania napoju, filiżanka kawy zawiera od 50 do 200 mg kafeiny. Za bezpieczną dzienną dozę uważa się mniej niż 50 mg. Lista objawów podtrucia jest długa i niepokojąca, przynajmniej jeśli idzie o nazewnictwo. Wylicza się tu zaburzenia gastrointestinalne, gonitwę myśli, tachikardię, podniecenie psychomotoryczne, osteoporozę, i wiele innych. Kawa nie obniża otępienia alkoholowego, choć może robić takie pozory. Z podanych medycznych informacji wynika, że Balzac, znany kawiarz, obracał się przez wiele lat na granicy dozy letalnej - pijał po sześćdziesiąt filiżanek kawy dziennie..
Jednym z najdziwnieszych związków między kawą a życiem współczesnym jest ... UFO!
Stałe zażywanie kawy, szczególnie w czasie pracy wymagającej uwagi, prowadzić może do psychozy kafeinowej. Ofiary tego schorzenia miewają halucynacje, widzą postępujące za nimi białe światła, białe kule, które interpretują jako UFO. O białych kulach prześladujących kierowców na długich trasach dowiaduje się często policja i organizacje ufologiczne.

[QZE01::055];[QZE01::055];RCP05066-018-163;[QNK26::103];[QNK48::130]
No: 1656; w sieci: 24.2.2007

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter