Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1652

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Królewski eksperyment kawowy i bliźniacy.

Już 2500 lat temu uzdrowieńczą rolę herbaty opisali Chińczycy. Wiadomo, wszystko o czym w Europie jeszcze nawet nie pomyślano, Chińczycy już praktykowali od stuleci..
Wedle medycyny chińskiej herbata usprawniała trawienie, powodowało odtłuszczenie, oczyszczała zainfekowaną skórę, była bardzo pomocna do przemywania oczu. Oczywiście składnikiem czynnym była kofeina, także czynny składnik kawy, która do farmakopei przeszła znacznie później. Zdania w Europie były podzielone, co jest lepsze, herbata czy kawa. 
Interesował się tym bardzo szwedzki król Gustaw III (1746 - 1792, król od 1771) i postanowił rzecz sprawdzić. Korzystając ze swej mocy królewskiej zamienił dwóm mordercom, bliźniakom, karę śmierci na dożywocie pod warunkiem, że przeprowadzi się na nich eksperyment żywieniowy. Obaj bracia otrzymywali dokładnie takie samo pożywienie, ale jeden z nich pił dziennie trzy kubki herbaty, a drugi taką samą objętość kawy (miarki nie podano). Jeden z braci zmarł w wieku 82 lat, a drugi później. Bliźniak skazany na herbatę zmarł wcześniej i król stąd wywnioskował, że kawa jest lepsza dla zdrowia. Może dlatego Szwedzi aż do naszych czasów znajdują się w światowej czołówce konsumentów kawy. 
A swoją drogą znacznie łatwiej było przeprowadzać wtedy interesujące eksperymenty medyczne, szczególnie, jeśli było się królem.. Teraz różne komisje zdelegalizowałyby sprawę po kilkunastu naradach.

[QZE01::054];[QNK26::118]
No: 1652; w sieci: 17.2.2007

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter