Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1651

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Kolekcjoner z dziecinnego łóżeczka.

Druga połowa XIX wieku i początek XX to w historii biologii lata intensywnej inwentaryzacji wszystkiego co żywe i co stanowi ziemską skorupę. Stworzono wtedy w Anglii, dzięki snobizmowi bogatych, olbrzymie zbiory zwierząt, roślin, skał, kości. Możniejsi prześcigali się co liczby okazów i liczby osób zatrudnionych dla zaspokojenia ich hobby. Wielkość kolekcji była miarą społecznego prestiżu.
Jednym z takich fanatyków kolekcjonerstwa był Lionel Walter Rothschild, drugi baron Rothschild (1868 - 1937). Potomek bogatej rodziny bankierskiej cały majątek poświęcił na zaspokojenie swojego hobby. Sam niewiele podróżował, za to wysyłał 'łowców gatunków' na wszystkie kontynenty, także tam, gdzie były jeszcze białe plamy na mapach. Bywało że 400 agentów równocześnie pracowało dla niego przemierzając puszcze, pustynie, góry i lody. Baron kochał ptaki, przysyłano więc setki skrzyń i klatek do jego siedziby w Tring (Buchinghamshire) gdzie cała chmara asystentów biedziła się nad właściwym rozmieszczeniem, zabezpieczeniem i opisem zbiorów. Powstała jakby fabryka biologicznych publikacji  naukowych. Wydano tam ponad 1200 ksiązek, monografii, publikacji na podstawie zbiorów liczących dwa miliony okazów, w tym 5000 nowych opisów. 
Drugi Baron Rothschild po zagranicznych studiach resztę życia spędził w Tring gdzie mieszkał w skrzydle przeznaczonym dla nianiek i dzieci. Sypiał w swoim pokoju dziecinnym, spał w swoim dziecinnym łóżeczku, choć w późnych latach ważył 135 kg. Pewnie łóżeczko miało stalowe zbrojenia.. 

[QZE01::046];[QAB08::175]p591
No: 1651; w sieci: 17.2.2007

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter