ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1650

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

.
 

Antologia poezji wigilijnej.

Z pewnym opóźnieniem przedstawiam interesujący i starannie wydany zbiór poezji wigilijnej. W innych krajach chrześcijańskich nie obchodzi się wigilii tak, jak to przyjęło się od wieków w Polsce, gdzie wigilia jest powszechnie obchodzonym świętem rodzinnym i kościelnym. Jest to także jeden z obyczajów najdłużej kultywowanym przez Polonię różnych krajów i kontynentów. Wedle statystyk  99 procent rodzin w Polsce obchodzi uroczyście wigilię, a 80 procent Polaków śpiewa pod choinką kolędy i pastorałki. Nie znam takiej statystyki dla Polonii, ale sądzę, że rzecz wygląda tak samo za granicami kraju. 
Dlatego z uznaniem trzeba powitać ten zbiór poezji, do którego nieraz zajrzymy w domowej i rodzinnej potrzebie. 

 

 


 

 

Jerzy Fryckowski

Slowa bielsze od sniegu; 
Antologia poezji wigilijnej

 Wydawnictwo Literacko-Edukacyjne
Artis,
(256 str.)
Wroclaw, 2006

(z kilkoma wzorami opłatków)

 

(dostępna w księgarniach internetowych, a także w wydawnictwie pod adresem m.sasiadek@dds.pl

 


Antologia zawiera sto kilkadziesiąt utworów różnych autorów. Oprócz polskiej klasyki, poezji międzywojennej, z którą można zapoznać w innych wydawnictwach, znajdujemy tu utwory poezji emigracyjnej niedostępnej prawie nigdzie indziej, a także poezję zupełnie współczesną zebraną z różnych pism literackich i pism okolicznościowych. Zbiór zaopatrzony jest w interesującą rozprawkę (13 str.) o kolędach i polskich tradycjach wigilijnych oraz krótkie notki biograficzne twórców. Autor antologii zadał sobie trud odszukania danych biograficznych nawet tych mniej znanych autorów, których jeszcze nie znajdziemy w żadnych podręcznikach literatury. 
Bardzo cennym uzupełnieniem są reprodukcje polskich opłatków wigilijnych. Ciekaw jestem czy istnieje jakiś publikowany zbiór polskich opłatków wigilijnych. Jeśli tak, bardzo proszę o dane bibliograficzne. Jeśli nie, wartałoby coś takiego stworzyć. Polskie opłatki wigilijne to unikat na skalę światową. 

[QZE01::040];[QAB08::179]p0,18;[PRA03::004];[QLE15::011]
No: 1650; w sieci: 17.2.2007

 


Wzór opłtatka 
z Piekarni Opłatków Wigilijnych, Biskupice.

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

v.85

  Site Meter