Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1645

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco


Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Największy obiekt latający.

W epoce różnych Boeingów i Herculesów zapominamy, że największym obiektem latającym był olbrzymi sterowiec - zeppelin 'Hindenburg' - ogromne cygaro wypełnione gazem lżejszym od powietrza, zaopatrzone w silniki spalinowe i 50 kabin ze wszelkimi wygodami dla pasażerów .  
Ostatni zeppelin miał 245,06 metrów długości i 41,15 metrów średnicy. Był tylko nieco krótszy od Titanica. Gnał ciągniony przez 4.800 koni mechanicznych zaklętych w cztery silniki Mercedes Benz, które uruchamiały sześciometrowe, drewniane śmigła. Osiągał szybkość 135 km/godz. Wypełniony był wodorem (211.890 metrów sześciennych), dzięki czemu uzyskał siłę udźwigu użytecznego 112 ton przy udźwigu podstawowym 242,2 tony. Zasięg lotu wynosił 16.000 km, więc nie skakał od wyspy do wyspy po paliwo, jak to musiały robić ówczesne samoloty transatlantyckie. 
Warunki lotu były absolutnie komfortowe i ceny odpowiednio wysokie. Bilet do USA kosztowały ponad 5900 $ wedle wartości współczesnej. Zabierał 72 pasażerów przy 61 osobach załogi. Kabiny były wyposażone w łazienki i telefony, w sali głównej był fortepian (specjalny, aluminiowy), była nawet palarnia. I choć pasażerowie musieli zdać zapałki i zapalniczki, w palarni był jeden palnik, od którego zapalano cygara, i potem palnik wynoszono. Chodziło o pilnowanie ognia. Pierwotnie sterowiec miał być wypełniony helem ze względu na bezpieczeństwo pożarowe. Jednak z powodu amerykańskiego embarga nałożonego na hel dla Niemiec (nie kochano tam Hitlera), zdecydowano się na bardziej ryzykowny  wodór. Z dużym poczuciem wyobraźni inżynierowie 'zabarwili' wodór zapachem czosnku. Chodziło o wykrycie najdrobniejszych wycieków - pasażerowie ulokowani byli w kabinach we wnętrzu kolosa, a nie w gondoli, jak to było w innych sterowcach. Możemy sobie wyobrazić popłoch, jaki wzbudziłby zapach czosnku wśród hitlerowskiej śmietanki. 
Ruszył w powietrze 4 . 3. 1936, celach propagandowych, rozrzucał hitlerowskie ulotki, nawet wygłaszano z niego mowy do zdumionej gawiedzi. Uroczyście przepłynął nad stadionem olimpijskim w czasie słynnej Olimpiady 1936 roku akurat, kiedy Hitler miał wchodzić na trybuny. 


Porównanie 'Hindenburga' z Boeingiem 747 i Titanikiem.

Wykonał siedemnaście lotów do USA i Brazylii, a zakończył żywot w sposób tragiczny. 6 maja 1937 w czasie cumowania do 50 metrowej wieży na lotnisku w Lakehurst zapalił się i po kilkudziesięciu sekundach zwalił się postaci płonącego stosu żelastwa. Cudem zginęło tylko około 30 osób, reszta uratowała się. 


Lakehurst, 6.5.1937

O przyczynach pożaru mówiono wiele. Najczęściej za przyczynę uważano łatwopalny wodór. Dokładniejsze analizy wskazują, że zajęła się łatwopalna powłoka - materiał bawełniany wysycony nitrocelulozą (!) i pociągnięty aluminiowym proszkiem. Trudno o lepszy materiał wybuchowy. Wystarczyła iskra jaka powstała w momencie cumowania olbrzyma naładowanego elektrycznością statyczną po złapaniu uziemienia.. 

[QZE01::035];[QAB08::176]p79-;[QEP46::022];QEP47::101]
No: 1644; w sieci: 10.2.2007

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

v.85

  Site Meter