Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1639

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Pierwszy pochówek na księżycu.

Kilka lat temu prochy pierwszego człowieka złożono na księżycu. 'Pogrzeb' był spektakularny, a karawanem był pojazd jedyny w swoim rodzaju - statek kosmiczny Lunar Prospector. Wystrzelony został w styczniu 1988 z roczną misją zbadania powierzchni księżyca, potem przedłużoną o siedem miesięcy. Z odległości 100 km Prospector dokonał olbrzymią liczbę zdjęć, potem poziom orbity obniżono, wreszcie satelita spadł na powierzchnię księżyca. Efekt tego upadku śledzono bardzo dokładnie w intencji zbadania śladów wody, bez skutku zresztą. 
Na pokładzie statku kosmicznego znajdowały się prochy (1 uncja - 28,3 g)  znanego geologa i astronoma amerykańskiego - profesora Eugene Shoemakera. To właśnie on, wraz z żoną i Davidem Levy wykryli w 1993 roku kometę nazwaną Shoemker-Levy 9 i wyznaczyli jej trajektorię, wedle której przewidzieli kolizję komety z Jupiterem. W lipcu 1994 cały świat fascynował się niezwykle efektownym zderzeniem komety z Jupiterem, dając przedsmak co może spotkać ludzkość w podobnym przypadku. Jeden tylko fragment 'Nucleus G' wyzwolił tyle energii ile by wyzwolił wybuch 6 milionów megaton TNT, 75 razy więcej niż wybuch całej atomowej zbrojowni tego świata.  
Shoemaker chciał być kosmonautą, ale nie zdał egzaminu medycznego. Z zapałem zajmował się geologią kraterów wywołanych upadkami komet. Zginął w wypadku samochodowym w czasie poszukiwań kraterów w Australii. Na krótko przed śmiercią mówił "Nie móc polecieć na księżyc i samemu uderzyć w niego młotkiem było moim największym rozczarowaniem". 
Spóźnioną realizacją tego marzenia było umieszczenie na satelicie pojemnika z częścią prochów uczonego. Resztę rozsypano dookoła meteorytowego krateru. 


Jedyny w swoim rodzaju karawan, pierwszy tego typu w historii ludzkości
Lunar Prospektor (1988-9)


Księżycowy biegu południowy - miejsce pochówku Shoemakera.
Zapewne miejsce, które będzie odwiedzane przez księżycowych turystów.

[QZE01::047][QAB08::175]p252-5;[QEP47::065]4
No: 1639; w sieci: 3.2.2007

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter