Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1620

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

My a szympansy.

Już wiadomo, że pod względem genetycznym różnicy między nami a szympansami prawie nie ma. Jeśli odjąć futerko, to każdy szympans czy szympansica wygląda jak niejeden urzędnik czy profesor. Tak samo jak my, szympansy wszystko jedzą, bawią się, mają swój język i kulturę, boją się węży (naukowo mówimy - przejawiają ofidofobię), oszukują, bywają zazdrosne, potrafią okazywać szacunek przełożonemu (zakrywają rękoma penis kiedy bos się do nich zbliża), pod pachami też mają gruczoły zapachowe, posługują się mniej lub bardziej sprawnie narzędziami, bywają mańkutami, ziewają i ziewanie to jest zaraźliwe, dbają o higienę, handlują seksem, jak ludzie potrafią zabijać swoje dzieci, palą, honorują tradycję, ganiają za spódniczkami...
I tu właśnie jest zasadnicza, może jedyna różnica między Homo sapiens a Pan troglodytes. Okazuje się, że szympansie mężczyźni zdecydowanie wolą zadawać się ze starymi szympansicami, gotowi toczyć o nie walki, taką mają dla nich wartość. Najstarsze szympansice mają najwyższą wartość jako partnerki seksualne. Nie muszą starać się partnerów, partnerzy uganiają się za nimi. Dodać trzeba, że są płodne przez całe życie (ok 40 lat w Ugandzie), no i są lepszymi matkami dzięki doświadczeniu. Młode szympansie panny wręcz zebrać muszą o seks, a poważni panowie od nich się oganiają. 
Tak więc dzięki badaniom amerykańskim prowadzonym w Ugandzie nareszcie największa zagadka - na czym w istocie polega różnica między ludźmi a małpimi braćmi - została rozwiązana. 

foto u góry - Jane Goodall
[QZE01::021];[QEP44::064];[QEP04::145]

No: 1620; w sieci: 13.1.2007

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


v.85

  Site Meter