Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1610

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Eliksir papieski.

Kuchnia papieska od wieków słynie z bogactwa i wykwintności. 
Leon X (Giovanni de'Medici, 1475-1521, papież od 1513), uczeń Picco della Mirandola, znany z ekskomuniki nałożonej na Marcina Lutra, zażywał specjalnego, papieskiego eliksiru. Musiał mieć wiele zalet, skoro przetrwał przez wieki.
Możemy sami zażywać papieskiego eliksiru wedle następującej receptury. Najpierw należy osobno utłuc w moździerzu 30 g cynamonu, 5 g goździków oraz 8 g wanilii i zmieszać w kamionkowym naczyniu. Proszek zalewamy dwoma litrami dobrej wódki, odstawiamy i dwa razy dziennie mieszamy starannie przez trzy dni. 
Osobno bierzemy 10 g sproszkowanej koszenili i 250 g krystalicznego ałunu i zalewamy 50 g destylowanej wody różanej, mieszanina powinna naciągać przez 3 dni. Obie mikstury starannie filtrujemy. 
(ałun pewnie ma strącać męty, ale być może to jakaś pomyłka, na pewno co do ilości! Przepis biorę z niemieckiej receptury, która pewnie przeszła przez pulpity wielu tłumaczy. Zalecam zlekceważyć ten ałun!)
Następnie przygotowujemy syrop z 2 kg cukru w odpowiedniej ilości wody i dodajemy do syropu najpierw pierwszy składnik a następnie drugi.
Na koniec dodajemy 125 gram kwiecia pomarańczowego. Otrzymaną mieszaninę przez trzy dni mieszamy starannie dwa razy dziennie i znów filtrujemy. 
Klarowny filtrat rozlewamy do buteleczek, zamykamy szczelnie i odstawiamy na trzy miesiące. 
Kiedy mikstura się przegryzie, pijemy jedną szklaneczkę dziennie każdego ranka. 
Ze względu na wymagane długotrwałe przygotowania nie zdążymy zaepatować eliksirem gości tego sezonu, ale warto trzymać w domowej apteczce. 


Leon X

[QZE01::022];[QAB03::459]p319
No: 1610; w sieci: 30.12.2006
 

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter