Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1592

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Najdłuższy język ssaka.

Zwierzaczek mierzy mniej niż 6 cm, a język jego ma 8,5 cm długości. Jest półtora raza dłuższy od właściciela. To nietoperz z Południowej Ameryki - Anoura fistulata. Wielka to sztuka posługiwać się takim językiem. No i kiedy nie jest używany, musi mieć odpowiednie miejsce do schowania. Aby go jakoś utrzymać w należytym porządku, Anoura ma specjalną torbę w klatce piersiowej między sercem a mostkiem. Tam siedzi sobie zwinięty i w tej postaci jest trzykrotnie krótszy. Dysponując takim językiem można dobierać się do trudno dostępnego nektaru. 
Dokładna obserwacja wykazała, że w miejscowej florze jest kwiat o tak uformowanej koronie, że nektar dostępny jest tylko w przypadku gdy zapylacz dysponuje bardzo długim językiem. Roślina ta to Centropogon nigricans z rodziny dzwonkowatych (Capmanulaceae) . W wyniku ewolucyjnej konwergencji nastąpiła wielka specjalizacja - nietoperz żywi się nektarem Centropogon, a Centropogon jest zapylany wyłącznie przez długojęzykowego gościa. 
Z innych zwierząt tylko kameleony dorównują temu nietoperzowi co do względnej długości języka. 
A oto jak zmierzono długość języka.  Najpierw wytresowano nietoperza by pił przez rurkę. Potem do probówki wlewano słodki płyn tak, by był dostępny z pewnej odległości. Regulowano tak poziom słodkiego płynu, by nietoperz musiał wyciągnać cały język do pomiaru. Na skalę ludzką język nietoperza jest bardzo imponujący - musielibyśmy dysponować językiem o dwu i pół metrowej długości, żeby z nim konkurować. Chyba nawet najsprawniejsza plotkara czegoś takiego nie posiada.. 

[QZE01::008];[QEP45::15]
No: 1592; w sieci: 9.12.2006 

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter