Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1579

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Czkawka i Nobel.

Wiemy jak uciążliwa i kłopotliwa bywa czkawka nalatująca nas znienacka, nękająca jak długo jej się chce, i najczęściej ustępująca sama z siebie. Ale nie zawsze. Pewien Amerykanin, Charles Osborn ze stanu Iowa czkał bez przerwy przez 68 lat, a zaczęło się napadu czkawki podczas ważenia wieprzka przed ubojem. Początkowo czkał 40 razy na minutę, na starosć tylko 20, i tak do samej śmierci. Inną ofiarą był papież Pius X (1835 - 1914), którego czkawka męczyła przez 12 lat i 242 dni. 
Przeciwko czkawce stosowano hipnozę, akupunkturę, leki uspokajające, popijanie zimnej wody itp, ale nikt nie wymyślił żadnego skutecznego leku ani zabiegu, by ulżyć cierpiącym, aż do roku 2006. 
Jedną z nagród IgNobla 2006, zwaną czasem Antynoblem lub nędznym Noblem, przyznano Francis Fesmire ze szpitala uniwersyteckiego na Florydzie, który opublikował w 'Annals of Emergency Medicine' wyniki swoich badań nad zwalczaniem czkawki. 
Sposób jest prosty, bezbolesny, tani - należy dokonać masażu otworu odbytniczego przy pomocy okrężnych ruchów palca. Czkawka mija po trzydziestu sekundach tego zabiegu. Zabieg może być kłopotliwy ze względów towarzyskich, ale zawsze można iść gdzieś na stronę. Rzecz jest na tyle prosta, że nie potrzebna jest ilustracja. 
A sama instytucja Ig Nobla licząca sobie już piętnaście lat, choć żartobliwa z natury i nieco satyryczna, obserwowana jest pilnie w środowiskach naukowych. Wręczanie symbolicznych nagród  uświetnione obecnością prawdziwych noblistów odbywa się uroczyście na Harvardzie. Nagrodami wyróżniane są prace naukowe tematyka których bywa nietypowa, dla niektórych śmieszna, najczęściej jednak pożyteczna, a zawsze dająca wiele do myślenia o samej nauce i motywacji w podejmowaniu badań naukowych. 

[QZE00::095];[QEP42::101];ART37032-2;[RIO83::032]
No: 1578; w sieci: 25.11.2006
 

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter