ISSN 1176-7545; rok VII; No 1577

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 
.
 

Polska lat wojennych oczyma Rona Jeffery.

 

 

Ron Jeffery 

Wisła jak krew czerwona

Wspomnienia Anglika - żołnierza Armii Krajowej
tłumaczył Roman Antoszewski
Bellona, Warszawa, (2006), p.376+fotos
ISBN-83-11-10563-4
[Tyt. oryginału: Red runs the Vistula]

 

 

 

 

O Ronie Jefferym, Brytyjczyku, który w pierwszym roku wojny wpadł do niemieckiej niewoli we Francji, dostał się do Polski, uciekł z niewoli i włączył się do polskiego ruchu podziemnego było już na tych stronach. (-1-,-2-,-3-,-4-,-5-)
Teraz z przyjemnością powiadamiam, że po kilku latach trzymania tekstu tłumaczenia przez bardzo niesolidne wydawnictwo*, znane wydawnictwo warszawskie 'Bellona', specjalizujące się w zagadnieniach historycznych i militariach wydało książkę Rona Jeffery w moim tłumaczeniu i można ją nabyć w księgarniach. 
Całą książkę w języku angielskim zamieściłem na swojej stronie internetowej kilka lat temu i spotkała się ona z dużym zainteresowaniem Polonii anglojęzycznej. 


Z niejasnych dla mnie względów nie zamieszczono w książce notatki od tłumacza, uzupełniam ten brak poniżej: 


OD TŁUMACZA

Autor przyznaje, że nie pisze łatwym językiem. Jego angielski jest wyszukany, używa wielu rzadko używanych słów i kocha skomplikowane zdania i opisy. Traktując książkę jako dokument tamtych czasów i osobistą spowiedź autora, starałem się sprostać wymogom tekstu oryginalnego i zachować jego pisarski styl. Podczas tłumaczenia korzystałem z pomocy osób lepiej niż ja znających specyficzny sposób wysławiania się w Nowozelandczyków.

Za pomoc dziękuję szczególnie Pani Malwinie Schwieters, która znała Rona i jemu także była pomocna w opracowaniu tekstu.

Roman Antoszewski


*) chodzi tu o Wydawnictwo 'Cinderella Books' w Warszawie. 

[QZE00::098];[QAB08::174];[QAB02::401]
No: 1577; w sieci: 25.11.2006
 

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

v.85

  Site Meter