Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1574

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

 

 

Niewidzialność.

Fizycy i technicy, szczególnie ci związani z wojskiem, od dziesiątek lat biedzą się nad tym, jak uczynić przedmioty niewidzialnymi. Ostatnio nawet osiągnięto, posługując się skomplikowaną nanotechnologią, pewne drobne sukcesy. Natomiast od setek lat wiadomo, że niewidzialnym uczynić się można w następujący sposób:

„Trzeba ukraść czarnego kota, kupić nowy kamienny garnek, nowy wóz, kamień agatowy, nowe lustro, wziąć węgli i zapalaczy. Do tego trzeba przynieść wody w chwili, gdy zegar bije północ, i to z wodotrysku lub ze źródła. Potem zapala się ogień, kładzie kota do garnka, kładzie nań lewą rękę, nie obracając się ani nie wydając z siebie głosu, choćby nie wiem co poza nami się działo. Gdy się tak kota przez 24 godziny gotowało, trzeba go włożyć do miski. Tu trzeba obrać wszystko mięso i rzucać w tył przez lewe ramię, mówiąc następujące słowa: "Accipe quod tibi do, et nihii amplius". Potem trzeba wziąć wszystkie kości jedną po drugiej w zęby po lewej stronie, przy czym trzeba wciąż patrzeć w lustro i jeden gnat po drugim przez lewe ramię rzucać poza siebie, a także przy każdym gnacie powyższe słowa wymawiać. Jeden gnatek z tego jest właściwy i skoro w lustrze gnatek ten zabłyszczy jak metal i zaraz się znów ściemni, że nie można się już w lustrze zobaczyć, trzeba się oddalić, idąc wstecz i mówiąc po trzykroć następne słowa: "Pater in mimus tuos commendo spiritum meum". Skoro się ów gnatek właściwy weźmie w zęby, staje się za każdym razem niewidzialnym dla innych, i to tak długo, dopóki się ów gnatek w zębach trzyma." 

Taki przepis na niewidzialność znajduje się w książce, popularnej w Polsce jeszcze w pierwszej ćwiartce dwudziestego wieku, p.t.: "Władza nad duchami niebios i piekieł, nad mocarstwami ziemi i powietrza..". 

[QZE00::092[;[QAB05::504]p254
No: 1574;w sieci: 18.11.2006

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

v.85

  Site Meter