Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1566

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Cena kawy.

Kawa weszła do jadłospisu ludzkiego stosunkowo niedawno w porównaniu do innych używek, bo dopiero około 1000 lat temu. Etiopię w Afryce uważa się za centrum jej rozpowszechnienia. Do Europy przywędrowała około 500 lat temu, ale rozpowszechniła się dopiero w wieku XVII. Pewną rolę w jej rozpowszechnieniu odegrał Polak Kolszycki i wiedeńska wyprawa Sobieskiego. 
Obecnie kawę można uważać za produkt o znaczeniu światowym wybitnie ilustrujący społeczną nierówność ekonomiczną. 
Co trzeci mieszkaniec kuli ziemskiej konsumuje filiżankę kawy co najmniej raz dziennie. Daje to dwa miliardy kaw dziennie w skali światowej. W samej Anglii spożywa się 31 miliardów kaw rocznie. Produkcja kawy jest źródłem utrzymania dla 100 milionów ludzi. 
Etiopia jest siódmym z kolei eksporterem kawy (po Brazylii, Wietnamie, Indonezji, Kolumbii, Meksyku i Indii), ale znaczna część eksportu etiopskiego trafia do krajów Unii Europejskiej (50 %). Warto przypatrzeć się pewnym relacjom cenowym właśnie na przykładzie Etiopii, gdzie eksport kawy stanowi 90 % całego eksportu krajowego (i 54 % produktu narodowego brutto). 
Kubek kawy expresso kosztuje w Anglii około £ 1,35, co stanowi więcej niż dwie roboczodniówki etiopskiego producenta kawy. Z przeliczeń wynika, że zaledwie jedna tysięczną wartości rynkowej kawy otrzymuje pracownik plantacji kawowych.. Resztę pochłania przetwórstwo, a przede wszystkim pośrednictwo..

Independent
[QZE00::086];[QEP43::073];No: 1566
w sieci: 11.11.2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter