Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1518

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Koniak.

Życie często bywa zbyt okropne /okrutne /nieznośne / nudne, by znosić je z całą realnością. Wiadomo. Dlatego też od najdawniejszych czasów wszystkie ludy i kultury nauczyły się przytępiać nieznośność życia przy pomocy różnych używek, najczęściej zawierających nieco alkoholu, czyli po prostu 'zalewać pałę', lub przynajmniej nieco 'przylewać'. Nie zawsze musi to być jednak prymitywne pójście do szopy i spuszczenie nieco bimbru, czy pociągnięcie nieco 'kościanki'. Może to być sposób bardziej wyrafinowany, na przykład wypicie kilka kieliszeczków koniaku. 
Koniak to napój alkoholowy, jakość którego jest wyjątkowo precyzyjnie opisana i uregulowana licznymi przepisami prawnymi. Wedle prawa francuskiego koniakiem można nazwać brandy otrzymane w wyniku podwójnej destylacji wina w specjalnych alembikach nawiązujących do dawnej sztuki alchemików. Przy tym musi być to wino otrzymane ze ściśle określonych odmian winorośli a destylat musi dojrzewać przez określony czas w beczkach wykonanych z drewna dębowego z departamentu Limousin. Każdy etap produkcji koniaku musi mieć miejsce wyłącznie w ściśle określonych okręgach w departamencie Charante i Charante-Maritime, gdzie też znajduje się miejscowość Cognac, skąd nazwa trunku.
A sławę Cognac zdobył w siedemnastym wieku, kiedy to wypracowano najlepszą metodę transportu win z okręgu Charante do odległych portów europejskich. Najlepszym sposobem był transport destylatu w dębowych beczkach. Wtedy okazało się też, że im dłużej napój jest w baryłce, tym staje się bardziej delikatny, złożony, bardziej wyrafinowany i wytworny. Koniak butelkowany już nie dojrzewa, stąd wiek koniaku liczony jest tylko latami przetrzymywania go w baryłkach. Od tego też zależy cena. Przyjęto też ujednolicony sposób oznakowywania koniaków, oprócz marki, czyli konkretnego producenta, koniaki dwuletnie, czyli trzygwiazdkowe oznacza się jako V.S. Czteroletnie oznacza się V.S.O.P, a pięcioletnie przyjęto nazywać 'Napoleon'. Koniak sprzedawany w sklepach, to zwykle mieszanina koniaków z różnych źródeł i różnych 'gwiazdek'. 
Bywa, że niektóre firmy, których stać było na wieloletnie przechowywanie koniaku w baryłkach, wypuszczają koniaki 40- czy 50-letnie. Oznaczają je w wtedy na różne, wyróżniające sposoby (XO, Extra, Triomphe, Cordon Blue, etc). Wtedy ceny są horendalne, a dla smakoszy i snobów dostarczają przeżyć niezapomnianych. 
(p. nast. notka)

[QZE00::029];BE ;No: 1518
w sieci: 22.9.2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


v.85

  Site Meter