ISSN 1176-7545; rok VII; No 1487

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

.
 
 

Królowa nie żyje...

Te Arikinui Dame Te Atairangikaahu, maoryska królowa, zmarła 15.8.2006 w swojej rodzinnej siedzibie w Ngaruawahia na Wyspie Północnej. Choć, jako królowa Maorysów, dawnych właścicieli Aotearoa, Wyspy Białej Chmury, stanowiących obecnie około dziesięć procent mieszkańców, pełniła wyłącznie funkcje ceremonialne, cieszyła sie dużym autorytetem wśód ludności maoryskiej różnych klanów, a także szacunkiem białych. Panowała najdłużej z sześciu maoryskich królów, aż ponad 40 lat, i zmarła w wieku lat 75. Była głową 'Kingitanga' - termin oznaczający mniej więcej 'maoryskie królestwo' powstałe w wyniku podpisania traktatu między Brytyjczykami i Maorysami, tzw. Traktatu Waitangi, który w zasadzie obowiązuje do dziś i jest, po różnych perypetiach, honorowany i egzekwowany przez obie strony. Dzięki temu udało się Nowej Zelandii najłagodniej jak dotąd, przebrnąć przez wszystkie zasadzki kolonialnej przeszłości. Chyba najlepiej udało się to właśnie w Nowej Zelandii ze wszystkich kolonii imperialnych różnorasowych. 
W czasie uroczystości pogrzebowych Helen Clark powiedziała: "Padło mocarne kauri", kauri znane z długowieczności, wspaniałej postaci, stanowiące symbol piękna tego kraju. 
Pogrzeb odbył się zgodnie z odwieczną tradycją maoryską. Trumnę przewieziono maoryskimi łodziami zbudowanymi z kauri rzeką Waikato w okolice pasma górskiego Taupiri - 

- i wniesiono na barkach wojowników na szczyt Taupiri, święte miejsce pochówku maoryskich władców. 

W podobny sposób pochowano w roku 1966 jej ojca, poprzedniego maoryskiego króla Koroki Te Rata Mahuta Tawhiao Te Wherowhero (ur. 1909).

[QZE00::040];[QEP40::035];ART38046-M3,M5;RCP05036-24-121;Nr 1487
w sieci 26.8.2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter