Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1470

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Dziecinne zabawy Cesarza, kapłana Baala.

Heliogabal, a właściwie Varius Avitus Bassianus, główny kapłan Baala w starożytnej Syrii, a potem cesarz rzymski Marcus Aurelius Antoninus Augustus (ur. 204 w Emesa, cesarz rzymski w latach 218 do śmierci w r. 222), zapisał się w historii organizowaniem niezwykle pomysłowych zabaw i rozrywek dla ludu. 
Za każdym razem, kiedy wkraczał do Rzymu, obsypywano go z balkonów milionami kwiatów, a kapłan witał go złotą misą wypełnioną wnętrznościami dzieci złożonymi ostatnio bogom w ofierze. (Cesarz starał się nawrócić Rzymian na wyznawców Elagabalusa, czyli Baala). Miał bogobojny szacunek do wielkich penisów i mianował swoimi ministrami posiadaczy takowych, niezależnie od ich pozycji społecznej, co było wyrazem pewnej demokratyzacji rządzów. Sam zresztą był strasznie ubożuchny w tym zakresie. Z całą przewrotnością, bywało, kazał drobnopenisowcom paradować na golasa po ulicach Rzymu, a potem szli pod topór. Sam lubił ubierać się po kobiecemu i grać rolę prostytutki. Urządzał wspaniałe przyjęcia z niespodziankami. Gościom, na przykład, kazał mocować się z lwami, jeść żywe papugi, kazał w tłum gości rzucać żywe węże z lubością przypatrując się, jak goście kąsani przez węże zabijali się w popłochu. 
Wrogów traktował z dużym kunsztem. Kazał ich bić, przywiązanych do ściany, rozpalonym prętem, potem zdzierać z nich skórę i umieszczać w beczce z solą. 
Lubował się szczególnie w posyłaniu służby dla wykonania zadań niewykonalnych. Kiedy sługa nie zdołał przynieść półtonowej pajęczyny, został wrzucony żywcem do klatki z setkami wygłodniałych specjalnie dla tego celu, szczurom. Do eksperymentów zoologicznych na ówczesnym poziomie można zaliczyć przedstawienie polegające na zmuszeniu do walki 1000 myszy, 1000 ostropysków, i tyleż łasic. Łasy był też Cesarz niezmiernie na złoto. Tę jego słabość zaspokojono w zupełności, a nawet z nadmiarem.
Kiedy Rzymianom, a przede wszystkim wojsku przejadł się boski władca, schwytano go, zalano usta roztopionym złotem, wleczono ulicami miasta i na koniec wrzucono do kanału.  

[QZE00::003];[QNT95::108];[QAB05::038]p200
w sieci: 5. 8. 2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2005

v.85

  Site Meter