Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1460

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Madonna z granatem. 

Tyle hałasu w skali światowej było z przyczyny namalowania i opublikowania Mahometa z granatem. Wiele osób poniosło śmierć w zamieszkach, a tymczasem w tradycji chrześcijańskiej Madonna i Jezus z granatem nie budzi żadnych kontrowersji.
Oto 'Madonna z granatem' pędzla Sandro Boticelliego (1444 - 1510). Obraz obecnie znajduje się w Galerii Uffizi we Florencji. Madonna, w typowo botticelliowskim otoczeniu podtyka Jezusikowi pięknie nadkrojony granat. Widać to najwyraźniej na powiększeniu poniżej. A owoc granatu, drzewa lub krzewu uprawianego od co najmniej dziesięciu tysięcy lat (Punica granatum), pod względem botanicznym jest jagodą wypełnioną pesteczkami otoczonymi różowym miąższem. 
W mitach i religiach starożytnego Wschodu granat był symbolem płodności poświęcony Afrodycie, Dionizosowi i Persefonie, a szczególnie Cybele, matce bogów. I tak przejęty został przez Rzym. Wcześni chrześcijanie zapożyczyli ideę Cybele, a z nią szacunek dla granatu, ale z symbolu płodności stał się symbolem wierności. Ot, maleńka bowdleryzacja.. Tą drogą granat znalazł się na wielu obrazach, elementach architektonicznych, mozaikach.. 
Wszystko to prawda i brzmi pięknie, tylko że duńscy karykaturzyści zupełny inny granat mieli na myśli. Też prawda..

[QZE00::015];ART29-008-226
w sieci: 29. 7. 2006

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2006

v.85

  Site Meter