Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1456

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

.

Szczurze sny.

Wszyscy przyjaciele psów doskonale wiedzą, że psy miewają sny. Jak dotąd jednak nie mamy na tyle precyzyjnego wspólnego języka z psami, żeby po prostu spytać o czym konkretnie nasz kundel śni. Nie dysponujemy także prostym sposobem porozumiewania się ze szczurem, ale udało się tę trudność pokonać, przynajmniej do pewnego stopnia. 
Szczura uczącego się pokonywać trudności labiryntu prowadzącego do nagrody podłączono do urządzenia rejestrującego impulsy generowane przez hippokamp, ośrodek mózgu odpowiedzialny za uczenie się i pamięć. Udało się ustalić sekwencję impulsów nerwowych w miarę pokonywania trudności do tego stopnia, że wedle wzoru impulsów można było powiedzieć, gdzie akurat szczur się znajduje, jaką trudność pokonuje. Następnie, kiedy już szczur poszedł spać, sprawdzano aktywność hippokampa tym samym urządzeniem. Sądząc po sekwencji impulsów i ich wzorze udało się ustalić, że szczur we śnie pokonywał te same trudności, przebiegał tę samą trasę. Jednym słowem, szczur we śnie przeżywał trudności dnia. 
Struktura mózgu wszystkich ssaków i jego funkcje są bardzo podobne. Fizjologia snu, sądząc po tzw REM (Rapid eye movement) jest też podobna. Można więc sądzić, że nasz kundel śpiąc, 'przelatuje' swoje dzienne przygody, 'opracowuje' swoje błędy i osiągnięcia, utrwala w pamięci kumpli, przegania koty, przeżywa poszczególne suczki, chowa w pamięci to, co może się przydać. 
A przecież to samo dzieje się w naszych snach. Czy wynika z tego, że mamy psi czy szczurzy charakter? Chyba nie tylko. Wynika raczej, że 'wszystkie ssaki są braćmi'. 

 

[QZE00::004];[QNT23::023];ART29-20x-21
w sieci: 22.7.2006

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


marzec 2004

v.46

  Site Meter