S. B. Linde  
(1771-1847)

Słownik Lindego w sieci!


Klasyczny, podstawowy słownik języka polskiego opracowany przez Samuela Lindego w początku XIX wieku udostępniony został w sieci. Można go ściągnąć za darmo z witryny: 

Niestety, ta bardzo cenna strona został złośliwie unieczynniona /RA 28.4.2008

Opracował go ogromnym nakładem pracy p. Tadeusz Złotorzycki. Całość składa się 4.655 plików formatu tif (każda strona jeden plik) spiętych zip'em. Plik ma objętość ponad 400 Mb, a po rozpakowaniu zajmuje ponad 500 Mb, wymaga więc długiego czasu ściągania no i odpowiedniego miejsca w komputerze. Tymczasem nie można więc używać słownika 'on-Line'. Zachęcam autora tego przedsięwzięcia do opracowania wersji 'on-Line' zdając sobie sprawę z pracochłonności takiej adaptacji. Są jednak sposoby bardzo szybkiego opracowania serii w formacie htm, być może właściciel witryny z tego skorzysta.  
Pojawienie się w sieci tak poważnego dzieła jest prawdziwym wydarzeniem intelektualnym. Należy pogratulować pomysłu p. Złotorzyckiemu i podziękować za włożoną pracę, ważną dla Polaków na całym świecie. 
Zachęcam przy okazji wszystkich polskich internautów do pomnażania poważnych, polskich zasobów internetowych. 


Kilka lat temu opracowałem prezentację bibliograficzną dzieła Lindego z takim wstępem: 

Warto czytać słowniki. Nie ciurkiem, ale na wyrywki. Zawsze coś ciekawego się znajdzie, wpadną do głowy nowe skojarzenia, nadziwimy się niezwykle skomplikowaną historią poszczególnych słów. 
Jak dobrze pomyśleć to łatwo dojść do wniosku, że w dobrym słowniku zawarte jest wszystko, co zawiera literatura danego języka. W innych dziełach jest to tylko inaczej poukładane i poutykane znakami przestankowymi. A w słowniku wszystko jest porządnie i układnie. To samo można powiedzieć a każdym alfabecie, tylko że alfabet jest znacznie nudniejszy w czytaniu.. 
'Do poduszki' szczególnie nadaje się słownik Lindego. Jest dostatecznie nowoczesny, by nie sprawiać kłopotu ze zrozumieniem, a równocześnie dostatecznie stary, by wprawić w zadumę nad losami słów i języka. Tak wygląda pierwsze jego wydanie:   

 

Słownik 
JĘZYKA POLSKIEGO
 
przez
M. Samuela Bogumiła Linde
Fil. Dokt. Członka Naywyższey Izby Edukacyi Publiczney, Rektora Liceum Warszawskiego, Członka Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 
TOM I. CZĘŚĆ I.
w Warszawie
w Drukarni XX. Piiarów 1807

[następne tomy wydawano sukcesywnie, ostatni volumen VI ukazał się w 1814] 

 

(Całość prezentacji można przeczytać tu)

w tle wzór okładki słownika
[QZE00::005]:[QCB16::083];[QZC06::022];[QAB04::103]

w sieci: 15. 7. 2006; no 7, 1450

  


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

Site Meter
czerwiec 2006

v.70