Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1435

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Z historii polskiej myśli technicznej.

Na berlińskiej wystawie sportowej w roku 1883 (Berliner Sportausstellung 1883) pewien mechanik z Warszawy wystawił 'jaskółkę' - nowatorski pojazd stanowiący kontynuację modnych wtedy monocyklów (jednośladowców, jednokołowców?). Niestety, nie udało mi się ustalić nazwiska wynalazcy. Nazywając wynalazek 'jaskółką' chciał oczywiście podkreślić swoją polskość. 
Był to pojazd konny przewidziany na jedną osobę siedzącą na wygodnym siedzeniu umieszczonym w środku obręczy. Obręcz ta stanowiła 'szynę bez końca', po której wnętrzu toczył się na trzech kółkach właściwy pojazd z siedzeniem. Dla pewności jazdy całość podtrzymywana była z boku przez dwa małe koła pomocnicze. 
Fachowcy ocenili dosyć pozytywnie wynalazek, wytykając tylko trudny cug ze względu na tarcie aż w sumie sześciu kół. Na równej drodze sprawował się dobrze, choć autorowi wynalazku chodziło zapewne o to, by można było się gładko poruszać po dziurawych drogach, co olbrzymie koło nośne powinno umożliwiać. Ciekawe, czy pojazd pojawił się poza terenami wystawowymi. Informacji brak. 

[QZD09::089];[QAB01::009]p43
w sieci: 1. 7. 2006

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień  2004

v.55

  Site Meter