Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1433

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Owcza mądrość.

Owczy pęd; barania głowa; głupi jak owieczka; choć łeb owiecy, ale dupa cłowiecy..,; kto idzie za wdowca, to beczy jak owca; nie chodź za wdowca, bo on głupi jak owca. 
To tylko mały wybór epitetów, niezbyt miłych, jakimi obdarzamy te śliczne zwierzątka, które towarzyszą nam od wielu tysięcy lat.   
A tymczasem owce bez trudu i bezbłędnie potrafią rozpoznać wybraną 'twarz' owcy spośród pięćdziesięciu innych i zapamiętać twarze przez dwa lata, by w teście znów dokonać właściwego wyboru. Dopiero po dwóch latach pamięć zaczyna je zawodzić. Ala dwa lata dla owcy to jedna trzecia jej życia, coś jak dla nas dwadzieścia lat! Kto z nas bezbłędnie odróżni pięćdziesięciu kumpli szkolnych po dwudziestu latach? Przyznaję, że z trudem odróżniam pięć owieczek, a po kilku dniach nie mam żadnej możliwości rozpoznania, która jest która. Może gdybym był zupełnym baranem, sprawowałbym się lepiej. Owce, to wcale nie takie 'baranie głowy'.
Owce doskonale odróżniają też twarze ludzi, z którymi mają do czynienia i pamiętają je długo. Potrafią nawiązywać trwałe przyjaźnie. 
Rzecz jest jednak znacznie głębsza. Jeśli się pamięta kumpli i sytuacje przez jedna trzecią życia, nie ma podstaw by sądzić, że nie wyobrażamy sobie postaci i sytuacji kiedy ich nie ma przy nas, nie myślimy o nich, nie marzymy o nich, nie śnimy.. 
Czym w takim razie różni się jakościowo umysłowość owcy od naszej? Warto się nad tym zastanowić, szczególnie w świetle następnej notki
Jane Goodall, która spędziła 45 lat badając życie szympansów, kiedyś zauważyła - "Musimy zrozumieć, że nie jesteśmy jedynymi istotami na tej planecie mającymi osobowość i odznaczający się umysłem".
[We have to understand we are not the only beings on this planet with personalities and minds.]

[QZD09::067];[QAB04::112]p340;[QNT51::093];[QEP17::062]
w sieci: 1. 7. 2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2006

v.85

  Site Meter