Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1431

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Pietruszkowe honory. 

Pietruszka (Petroselinum sativum Hoffm. i szereg gatunków zbliżonych), przyprawa kuchenna rosnąca prawie w każdym ogródku przydomowym i stanowiąca dodatek do większości dań, wcale nie była tak traktowana przez starożytnych Greków czy Rzymian. Była to dla nich roślina poświęcona Persefonie, córce Zeusa i Demeter, i nie wypadało jej po prostu jeść. Marzeniem poetów jak i atletów było otrzymanie wianka pietruszkowego w dowód uznania. Girlandami pietruszkowymi ozdabiano groby i cmentarze. Rzymianie natomiast odświeżali pietruszką powietrze w czasie uczt by zabić alkoholowe opary. 
Lecznicze właściwości pietruszki znane były Egipcjanom. Stosowali wyciągi z pietruszki  przeciw bólom żołądka i jako środek moczopędny. 
Z niejasnych względów popadła w niełaskę w średniowieczu. Okazało się, że ma powiązania z diabłem. Sądzono mianowicie, że jej powolne jej kiełkowanie z nasion jest najlepszym dowodem, że zanim wykiełkuje, wędruje siedem razy do piekła 'tam i nazad'. Wtedy oczywiście przywlec może z piekła nie wiadomo jakie paskudztwa. Niektórzy rolnicy bali się ją trzymać w ogródkach, nie wolno jej było przesadzać.  

Obecnie, choć pochodzi ze wschodniej Europy, uprawiana jest w Ameryce, Australii i Nowej Zelandii, przy tym tu milej widziana jest forma kędzierzawa, podczas gdy w Europie woli się formę płaskolistną. 
Apiol, główny składnik olejku pietruszkowego ma właściwości estrogenne i nie należy nadużywać dań z pietruszką w czasie ciąży. Może stąd wzięła się jej diabelska opinia? 

[QCU02::072];RCP05066-18-277;[QNK04::091]
w sieci: 1. 7. 2006

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2006

v.85

  Site Meter