Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1412

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Chcesz mieć syna jak dąb, uważaj na kosmetyki...

Już kilka lat temu stwierdzono, że ftalany, pochodne kwasu ftalowego, mają szkodliwy wpływ na rozwój dzieci i wprowadzono w Unii zakaz sprzedaży artykułów zawierających te związki. Ale ftalany są uniwersalnym plastyfikatorem, zmiękczaczem nadającym odpowiednią plastyczność wszelkim wyrobom plastikowym. A jest wyrobów z którymi mogą się stykać dzieci mnóstwo. Mogą to być lalki, ubranka dla lalek, samochodziki i inne pojazdy dla dzieci posiadające miękkie opony, zabawki do kąpieli, plastikowe zwierzątka, piłki, a także smoczki, gryzaki, grzechotki, śliniaki i wiele innych.
Okazuje się jednak, że sprawa jest bardziej niebezpieczna. Poznano też przyczynę tego niebezpieczeństwa. Ftalany już w czasie życia płodowego obniżają produkcję testosteronu i innych hormonów płciowych. Pociąga to za sobą feminizację (demaskukinizację) płodu objawiającą się, po urodzeniu, zmniejszoną tzw. odległością anogenitalną (odległość między odbytem a genitaliami). Wskaźnik ten jest mniejszy u dziewcząt niż u chłopców. W dalszym rozwoju przejawia się to zmniejszonym penisem, częściej też występują trudności i nieregularności w spływaniu jąder do moszny. W dalszej konsekwencji, w życiu dorosłym, może to prowadzić do zmniejszenia produkcji spermy i zwiększonej podatności na raka jąder.
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazują, że ponad jedna czwarta kobiet posiada we krwi ftalany w stężeniu przewyższającym to, które wpływa na rozwój płodowy chłopców. Skąd takie wysokie stężenie ftalanów we krwi kobiet? Ano, rzecz bardzo prosta. Dwuetyloftalan używany jest w perfumach, dwubutyloftalan jest składnikiem lakierów do paznokci, a więc w utensyliach typowo damskich. Nie trzeba uzasadniać, że składniki perfum są prawie natychmiast wchłaniane przez organizm, a i paznokcie nie są nieprzepuszczalne dla takich penetrantów, jakimi są ftalany. Dochodzą jeszcze preparaty używane do pielęgnacji podłóg (butylobenzyloftalan) oraz jako plastifikatory wyrobów z plastiku, w farbach i klejach (głównie dwuizobutyloftalan).
Jednym słowem, chcesz by syn miał jak dąb - unikaj, przede wszystkim w czasie ciąży, kosmetyków zawierających ftalany. 
(OR i OR' - rodniki wymienionych ftalanów.)

[QZD09::060];[QHB04::059];[QHB01::142]
w sieci: 10. 6. 2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2006

v.85

  Site Meter