Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1400
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Jednonogi kiwi.

Życie bezskrzydłego ptaka z jedną nogą nie ma wiele uroku. Do tego wniosku doszli opiekunowie zwierząt w wellingtońskim Zoo, kiedy znaleziono kiwi z jedną nogą. Drugą stracił w sidłach. Jako że to ptaszysko jest prawie symbolem narodowym Nowej Zelandii, postanowiono jakoś mu ulżyć, bo wprawdzie podskakiwał sobie na jednej nodze i mógł wyszukać pożywienie, ale szans na znalezienie towarzystwa życiowego nie miał. 
Przy pomocy specjalistów od protez i producentów efektów specjalnych dla kinematografii zrobiono odlew kikuta posługując się alginatem, a z tego odlew gipsowy. Chodziło o to, żeby proteza dokładnie pasowała do kikuta. Przy pomocy video przestudiowano też dokładnie sposób chodzenia kiwi - żeby proteza była sprawna, trzeba dokładnie wiedzieć, co noga robi. Kiwi, jak i inne bezskrzydłe, używają nóg także do obrony - przewracają się na grzbiet i kopią.. Tym większe wymagania co do protezy. 
Tak powstała jedyna w swoim rodzaju proteza ptasiej nogi ze stawem. 'Tahi', jak nazwano ptaka, bardzo szybko nauczył się posługiwać sztuczną nogą. 
Opracowana technologia protez ptasich nóg przyda się i dla innych ofiar pułapek, jeśli zajdzie taka potrzeba, 

photo BBC
[QZD09::050];[QEP35::168]

w sieci: 27. 5. 2006

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


maj 2006

v.56

  Site Meter