Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1399

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Prezent urodzinowy. 

Dwudziestego kwietnia 1942 r., w dniu swoich urodzin, Hitler otrzymał osobliwy prezent urodzinowy. Komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen (Austria) zaraportował Führerowi, że z okazji jego urodzin dokonano egzekucji trzystu rosyjskich jeńców. Specjalnie wybrani na tę okazje jeńcy otrzymywali strzał w tył głowy u podstawy czaszki, tak zwany fachowo 'Genickschuss'.
Egzekucja rozpoczęła się o 11.20 rano i po kilku godzinach była 'fertg'. Co dwie minuty ginął jeden jeniec. Wszyscy zostali dokładnie spisani w aktach obozu, nazwisko data urodzenia, miejsce urodzenia, numer identyfikacyjny.. Porządnie i starannie. 
Wszystko odbyło się zgodnie z prawem - jeńców wysyłano do Mauthausen z wyraźną instrukcja władz - '
Rückkehr unerwünscht' - powrót niepożądany. 
Sam mord tym różni się od milionów mordów dokonanych przez Niemców w czasie wojny, że miał niewątpliwie charakter rytualny. Chyba jedyny mord rytualny na taką skalę w czasach współczesnych. Zbrodnia katyńska dokonana była w podobny sposób i na znacznie większą skalę, ale charakteru rytualnego nie miała. Nie miała żadnej religijnej nadbudowy. Religijny kult Stalina zaczął się nieco później.
Powyższe dane nie mają nic wspólnego z propagandą antyniemiecką, ani z jakąkolwiek propagandą. Wyjęte są a olbrzymiego archiwum kompleksu obozowego Mauthausen. Przez cały czas powojenny archiwum było dostępne wyłącznie dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża dla umożliwienia informowania rodzin o losach bliskich. Obecnie udostępniono akta historykom. A jest co studiować. Archiwa poniemieckie mieszczą się w dawnych barakach SS w miejscowości Bad Arolsen. Jest tam 47 milionów dokumentów, 30 km bieżących akt, gdzie opisane są losy 17 milionów jeńców różnych narodowości..

[QZD09::049];[QEP36::052],EB
w sieci: 27. 5. 2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


maj 2006

v.85

  Site Meter