Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1397

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Papierosy ziołowe. 

Znany wszystkim podbiał pospolity, występujący powszechnie w Eropie, a zawleczony także do Ameryki, od wieków ma zastosowanie medyczne. Nawet w Australii bywa uprawiany przez zielarzy. We Francji przedrewolucyjnej był nawet symbolem aptek i malowano go na sklepach aptecznych.
Tussilago farfara, (rodz. Złożone - Compositae , podr. Starcowate - Senecioneae), w gwarze studenckiej pieszczotliwie wymawiany 'dusiła go Barbara' - i jak studencka nazwa wskazuje, a także nazwa łacińska,  to lek na wszelkie kłopoty oddechowe, duszności, itp, stosowany od czasów przedhistorycznych. Ponieważ, jak wiele złożonych, ma puszyste owocki, stosowany był nawet jako wypełniacz do poduszek, a owłosione liście zawijano w szmaty wysycone azotanem potasu, suszono i używano zamiast zapałek do przechwytywania ognia z krzesiw i rozpalania ognisk. 
Na inne jednak zastosowanie chcę tu zwrócić uwagę. Otóż już Pliniusz i Dioskorides zwrócili uwagę na lecznicze właściwości dymu i polecali podbiałowy dym z ogniska na drzewie cyprysowym jako lek na wymienione wyżej dolegliwości. A od dymu do papierosów i cygar droga niedaleka. Palono już skręty z podbiałowej sieczki w Anglii i w Szwecji, kiedy Linneusz odbywał tam swoje wędrówki. 
Najbardziej smakowite papierosy przyrządza się krojąc na drobno świeże liście podbiału, potem należy je wysuszyć. Jeśli włączamy kwiaty, nie powinny one jeszcze być w pełni rozwinięte. Smak ćmików można bardzo podnieść przez dodanie ziół n.p. świetlika łąkowego, bobrka trójlistkowego, czyśćca błotnego, rozmarynu, tymianku, lawendy, czy rumianku, wszystko do smaku. Spotyka się też znacznie bardziej urozmaicone receptury. Wszystkie jednak dodatki nie powinny stanowić więcej niż połowę końcowej mieszanki. Taki tabaka nie zawiera nikotyny, ale czy zawiera inne składniki szkodliwe? - nikt tego nie sprawdzał. Najwyraźniej jednak w nałóg się nie popada. Może papierosy te są zbyt obrzydliwe. Nie sprawdzałem. 

Warto zauważyć, że Unia wycofała z obrotu zioła podbiałowe, w Niemczech wręcz zakazano sprzedaży (1990). A sprzedaży tytoniu w najróżniejszych formach nie zabroniono, choć wiadomo, że jest szkodliwy. 
W żadnym jednak razie nie należy używać ziół opartych na korzeniach podbiału do stosowania wewnętrznego. 

[QZD09::054];[QNK24::056];QCP05088-26-044
w sieci: 27. 5. 2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2005

v.85

  Site Meter