Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1393
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Pęcherzowiec rosnący.

Pęcherzowiec rosnący (Rhabditis crescens Leib.) to robak z rodziny nicieni, dosyć pospolity we wielu krajach Europy i Azji, niemniej biologia którego ma wiele tajemnic. W normalnych warunkach jest to maleńkie stworzonko 2-3 mm długości. Kiedy się do niego zbliżyć, nadyma się nagle tworząc olbrzymi pęcherz, stąd jego nazwa. Po pełnym nadymaniu się osiągać może przerażający wymiar kilkunastu metrów. Nie wiadomo dokładnie, czym się ten robak nadyma, pewnie jest to powietrze, bo ciało po nadymaniu jest przejrzyste. Potrafi żywić się krwią, więc stosuje się go, np w Niemczech, do puszczania krwi. A tak przedstawia się budowa anatomiczna tego potwora: 
Jak widać, ma on skomplikowany aparat płciowy ze spiralnym penisem (g, i), małą główkę i olbrzymi balon (l) wypełniany powietrzem przez specjalny otwór (h). 
Główka natomiast zaopatrzona jest w oczka na słupkach (a), przyssawki (b), czułki (c), no i gębę w dziwnym nieco miejscu (d).

Oczywiście zwierzaczka takiego nie ma. Zostało ono wymyślone po lekturze 'Życia zwierząt' autorstwa znanego niemieckiego przyrodnika Alfreda Brehma. 
Omawiany więc gatunek zaliczyć trzeba do gatunków wymyślonych, ale nie bez podstaw przyrodniczych. Studiowanie dzieł biologicznych, w których omawia się setki gatunków niezmiennie prowadzi do zastanowienia się, jakich zwierząt nie ma, choć teoretycznie mogłyby istnieć. Takie właśnie zdumienie doprowadziło Konrada Vogla do napisania i ilustrowania małej książeczki 'Neues Tierleben' ('Nowe życie zwierząt'). Autor charakteryzując poszczególne gatunki wymyślone czyni aluzje i złośliwe wycieczki do historycznych, niemieckich osobistości, co wcale nie szkodzi biologicznej stronie książeczki. 
Dlaczego ewolucja nie wykorzystała pewnych możliwości? A może wykorzystała, tylko zanikły wszelkie po nich ślady?  W tym kontekscie wiele do myślenia daje piękne opracowanie znalezisk bezkręgowców przez Goulda
(Gould S.J.,(1990);Wonderful life; The Burgess Shale and the nature of history. Hutchinson Radius).

[QZD09::044];[QAB01::095]p60
w sieci 20.5.2006

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.56

  Site Meter