Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1390
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Złotych myśli kilkoro...


 

 (ser. CXXVIII)

.

Norbert Wiener o końcu świata:

W bardzo realnym sensie jesteśmy rozbitkami na planecie skazanej na zagładę. Ale nawet u rozbitków ludzkie zalety i ludzkie wartości nie muszą ginąć, i należy wydobyć z nich możliwie wszystko. Zatoniemy w końcu, lecz niech to się stanie w sposób nie przynoszący ujmy naszej godności.


Obyśmy mieli odwagę stanąć wobec możliwej zagłady naszej cywilizacji, tak jak mamy odwagę stać wobec pewności naszej zagłady indywidualnej. Prymitywna wiara w postęp jest przekonaniem świadczącym nie o sile, ale o bierności, a tym samym o słabości.


Sensem tej tragedii jest, że świat to nie miłe gniazdko uwite dla naszej ochrony, lecz rozległe środowisko, w znacznym stopniu nam wrogie, w którym możemy osiągać rzeczy wielkie, rzucając jedynie wyzwanie bogom, przy czym to wyzwanie zawsze sprowadza karę. To jest groźny świat, gdzie jedynym stanem bezpieczeństwa jest raczej negatywny stan pokory i ograniczonych ambicji. Jest to świat, w którym zasłużona kara spada nie tylko na tego, kto grzeszy świadomym zuchwalstwem, lecz i na tego, którego jedyną zbrodnią jest nieznajomość bogów i świata, jaki go otacza.


QZM01::042];[QAB03::886]p42,49,203
w sieci: 13.5.2006

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia


kwiecień 2006

v.44

  Site Meter