Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1386

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 
.
 

"Czerwone Maki" obcojęzycznie (apel).

"Czerwone Maki na Monte Cassino" - pieśń patriotyczna Feliksa Konarskiego (Ref-Rena) z muzyką Alfreda Schütza, zakazane swego czasu w Polsce, niemniej śpiewane jako drugi hymn narodowy, ciągle są bardzo popularne i szanowane przez Polaków na całym świecie. Strona internetowa, gdzie umieściłem tekst oraz muzykę (z nutami), a także całą książkę Ref-Rena "Piosenki z plecaka Helenki" oddającą wspaniale atmosferę w Armii Andersa, gdzie pieśń powstała, jest odwiedzana codziennie przez kilkanaście, a najczęściej kilkadziesiąt internautów z najróżniejszych, nieraz egzotycznych krajów. Jest tam także wersja angielska i francuska "Maków". Wersję angielską przedrukowano już w kilku polskich wydawnictwach emigracyjnych. Tekst tłumaczeń dopasowany jest do rytmu melodii i wiadomo mi, że pieśni te odtwarzano w szeregu audycjach radiowych, polskojęzycznych i obcych. 
Ciekaw jestem, czy istnieją tłumaczenia "Maków"na inne języki. Może ktoś z Państwa zna takie przekłady. Bardzo proszę o informację. Chętnie zamieszczę w sieci do kompletu. 
A może ktoś z Państwa ma już takie tłumaczenia (np dla użytku rodzinnego) albo podejmie się tłumaczenia? Chętnie zamieszczę w sieci z podaniem autorstwa. Szczególnie przydałoby się tłumaczenie na język niemiecki i rosyjski. Pozwoliłoby to na lepsze zrozumienie naszej historii, ducha polskości osobom, których pierwszym językiem nie jest język polski, a zainteresowanym naszymi sprawami,.  

Odsyłacze:
"Czerwone Maki na Monte Cassino" po polsku, wersja angielska (M. Schwieters, Nowa Zelandia), wersja francuska (Zenon Mazur, Kanada); melodia w formacie MID (oprac. J. Trzesicki, Kanada).
Ref-Ren (Feliks Konarski); "Piosenki z plecaka Helenki", tekst i nuty.
Nuty wg A. Sch
ütza.
Reminescencje o 'Makach' Ref-Rena w serii 'Ciekawostek' RA.

[QZD09::043]
w sieci: 13.5.2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


maj 2006

v.85

  Site Meter