Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1382

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Wiener i jego osobista cybernetyka.

Norbert Wiener (1894 - 1964), znany amerykański uczony, uważany jest za twórcę cybernetyki we współczesnym rozumieniu. Wprawdzie słowo 'cybernetyka', pochodzące od greckiego 'kybernētikos', użył już w początku XIX wieku André-Marie Ampère, ale miał na myśli kontrolowanie rządów, i zostało zapomniane. W tym samym czasie wprowadził ten termin do literatury A. Cieszkowski (1814-1894). Też nie zostało podjęte. Wiener definiował słowo 'cybernetyka' jako nauka o kontrolowaniu i komunikacji w organizmach zwierzęcych i maszynach (1948). 
Wiener znany był ze swojego roztargnienia, a właściwie niezmiernego skupiana uwagi na sprawach zaprzątających mu akurat głowę. Do dziś opowiada się w Cambridge (Mass), gdzie Wiener pracował w słynnym MIT przez wiele lat, zabawne anegdoty. 
Otóż kiedyś zmienił mieszkanie, ale wracając z Instytutu nie mógł trafić pod nowy adres. Zaczepił więc małą dziewczynkę i spytał, czy nie mogłaby by mu powiedzieć gdzie jest Brattle Street. 'Tak, tatusiu, zaraz zaprowadzę cię do domu' - odrzekła panienka. Do sali wykładowej na uczelni szedł z nosem zatopionym w książce i aby trafić do celu prowadził palcem po ścianie korytarza. Kiedyś, w upalne lato, jedna z sal wykładowych które mijał, miała otwarte drzwi. Winer wkroczył do sali z palcem po ścianie, obszedł ją dookoła i wyszedł na korytarz idąc dalej do celu..
Okazuje się,  że łatwiej jest stworzyć naukę o kontroli i komunikacji, niż ją stosować do samego siebie.

[QZD09::032];[QNK26::008];[QAB03::886]p0
w sieci: 6.5.2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2006

v.85

  Site Meter