Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1377

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Krokodyl z piłą łańcuchową.

Największy z żyjących krokodyli (pod względem masy ciała), krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) zamieszkuje północną Australię i szereg sąsiednich krajów tropikalnych. Średnio waży 500 kg, ale rekordowy osobnik miał ponad 1000 kg i 6,3 m długości. Lubi wody słone, słone przybrzeżne mokradła, ujścia rzek, gdzie przypływy zasalają znaczne ich odcinki. W samej Australii oblicza się, że jest ich jeszcze 100.000 do 150.000. 
Z jakichś względów nie znosi łodzi motorowych z silnikiem przyczepnym i często je atakuje. 
Niedawno, po silnym sztormie, robotnik ciął piłą łańcuchową powalone drzewa w rejonie ogrodzonym i zarezerwowanym dla krokodyli. Jeden z nich zdenerwował się, puścił się w pogoń za robotnikiem, wpędził go na drzewo, a sam zajął się jeszcze pracującą piłą. Przypomniały mu się pewnie łodzie motorowe. Robotnikowi dał spokój, ale piłą bawił się przez półtora godziny, rozwalił ją kompletnie, a jemu nic się nie stało. Stracił zaledwie kilka zębów, co dla krokodyla tej miary jest drobnostką, jak widać na zdjęciu.

Czyżby zwierzaki wreszcie same zabierały się za uwalnianie swojego środowiska z nienawistnych intruzów? Wypada im tylko przyklasnąć. 

foto z sieci i BBC
[QZD09::030];[QEP35::091]
w sieci: 6.5.2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


maj 2006

v.85

  Site Meter