Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1368

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Nowe trendy w dyplomacji. 

Kilka miesięcy temu głośna była afera szpiegowska ze schwytaniem na gorącym uczynku brytyjskich szpiegów, co to zbierali informacje dysponując skrzynka kontaktową sprytnie umieszczoną w parku itd. itd. 
Jak dotąd, afery takie kończyły się wydaleniem dyplomatów, za czym szło wydalenie dyplomatów przeciwnej ekipy szpigowskiej z dokładnym przestrzeganiem zasady - jeden za jednego, potem szło nasyłanie następnych szpiegów, aż do osiągnięcia nowego poziomu zaszpiegowania, oczywiście z nawiązką dla obu stron. 
Tym razemPutin, jako spec z osobistą praktyką w tych sprawach, zaskoczył światek dyplomatyczny mądrym precedensem. Brytyjskich dyplomatów złapanych na szpiegostwie nie wydalono. Zdumieni kandydaci do dyplomatycznego przetasowywania dowiedzieli się natomiast, że wydalanie dyplomatów, którzy dali się złapać, nie ma sensu. Jeśli są na tyle durni, to niech siedzę, szkody z tą durnotą nie zrobią. A przecież w ich miejsce nasłano by innych, mądrzejszych. 
Takie to oczywiste, jak jajko Kolumba, a nikt na to dotąd nie wpadł!
Jest to jeden z niewielu pomysłów Putina, jaki mi się wyjątkowo podoba. Nawet bym go nieco rozszerzył. W krajach, gdzie rządy mogą powodować wiele szkód społecznych, należy cenić na miarę złota egoistycznych głupców w rządzie. Głupi egoista na stanowisku poczyni znacznie mniej szkód, niż mądry drań. 
Ceńmy głupców u władzy, póki co... 

[QZD09::021];[QEP34::179];ART34028-G2
w sieci: 23. 4. 2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia


kwiecień 2006

v.85

  Site Meter