Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1343

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco


Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Machina latająca inż. Lewisa.

Latanie fascynowało ludzkość od zarania dziejów. Nic dziwnego że każdy twórczy umysł pragnął przyłożyć się do spełnienia tych marzeń.
W roku 1877 nowojorski inżynier przedstawił projekt machiny łatającej łączącej szereg rozwiązań technicznych z komfortem podróży. 
Machina łatająca składała się z wygodnej konstrukcji mieszczącej kierowcę i siłownię, trzech zespołów śmigieł nośnych, skrzydeł pomocniczych i urządzenia sterującego. Wszystko skonstruowane było z lekkich, wytrzymałych materiałów w taki sposób, że nie stanowiło znacznego oporu aerodynamicznego. Trzy zespoły śmigieł nośnych, w każdym po cztery śmigła, połączone były z siłownią odpowiednimi wałami i sprzęgłami, skrzydła nośne używane w czasie wznoszenia się i lądowania połączone były bezpośrednio z tłokami machiny. Ster znajdował się z przodu pojazdu i kierowany bezpośrednio przez pilota. 

 

Niestety, zabrakło zrozumienia wśród finansjery dla tego projektu i rzecz skończyła się na półtorametrowym modelu. Świat techniki ciągle tkwił jeszcze w opoce balonów i dla ściśle mechanicznego rozwiązania sprawy nie było zrozumienia i poparcia. 

[QZD09::009];[QAB01::009]p00,15
w sieci: 2.4.2006

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

marzec 2006
v.85

  Site Meter