Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1336

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Pośmiertne losy Alistaira Cooka.

Alister Cook, który przez całe dziesięciolecia dostarczał światu uczciwe i atrakcyjne reportaże o Stanach Zjednoczonych robiąc dobra robotę dla Amerykanów, oddał im, niechcąco, dziwną ostatnią przysługę. Zmarł dwa lata temu w wieku lat 95, ale nie spoczął zgodnie z obyczajami naszej kultury. Ciało jego rozkawałkowano i zaoferowano handlarzom 'ludzkimi częściami zamiennymi'. Szajka przedsiębiorców składała się z byłego dentysty prowadzącego firmę pod nazwą 'Biomedyczne Usługi Tkankowe', zakładów pogrzebowych i kostnic w trzech stanach. 'Opracowali' w ten sposób ponad 1.000 ciał fałszując świadectwa medyczne i inne dokumenty. Cena wywoławcza kości udowych Cooka wynosiła 7.000 dolarów. Zaoferowano je jako kości osoby 85 letniej nie informując, że Cook zmarł na raka.. Przedsiębiorcy zarobili milionowe sumy na tym procederze.
Trzeba jednak oddać, że przestępcy w specyficzny sposób liczyli się z godnością zmarłych -  w przypadku Cooka, po wyjęciu kości, wstawiono mu w to miejsce rurki z PCW, żeby jakoś wyglądał.. 
Dziwnym trafem kości innego Cooka, Jamesa, też miały niezwykłe losy, ale to już inna historia, związana z bardziej zapewne godziwym kanibalizmem, niż ten przejaw kultury nam współczesnej. (losy Jamesa Cooka p.: 1, 2, 3,)

[QZD08::090];[QEP32::044]
w sieci: 25.3.2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2006

v.85

  Site Meter