Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1332

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

   

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Dziecko, którego matki nigdy nie było..

Wraz z rozwojem genetyki i medycyny, oraz  niepowstrzymywalnym rozpowszechnianiu się mody na dziwadła i szaleństwa w zakresie eksperymentowania z człowiekiem, należy spodziewać się oszałamiających osiągnięć. 
Jednym z takich osiągnięć będzie możliwość robienia dzieci, których matka nigdy nie istniała i nie będzie istnieć, a sam fakt zapłodnienia nastąpił po śmierci ojca. Brzmi paradoksalnie? A jednak. 
Z ojcostwem to małe piwo. Po prostu dokonuje się ekstrakcji plemników z ciała przyszłego ojca w sytuacji, gdy na przykład zginął w wypadku samochodem lub zmarł nagle z innych przyczyn nie zdążywszy zapewnić sobie potomstwa. 
Z nieistniejącą matką rzecz jest trudniejsza. 
Pewien izraelski uczony, dr Tal Biron-Shenton, wpadł na pomysł pobrania tkanki jajników z odrzuconego płodu. Tkanka taka daje się dobrze hodować i w zasadzie nie ma przeszkód, żeby otrzymać w ten sposób dojrzałe komórki jajowe gotowe do zapłodnienia w probówce. Teraz tylko trzeba poszukać matki, której implantuje się zapłodnione jajo wyhodowane z tkanek z czegoś (kogoś?) co się nigdy nie narodziło. Prawdopodobnie matką zastępczą (donosicielką) nie musi być wcale kobieta. Pewnie inny jakiś ssak by się też nadawał.  
Nie wiem jak daleko posunęły się te badania, ale należy spodziewać się wielu niespodzianek z pogranicza etyki, medycyny, genetyki, no i oczywiście technologii.

[QZC07::019];[QNT83::098]
w sieci: 19.3.2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


marzec 2006

v.88

  Site Meter