Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1331

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Komfortowy kaftan ratowniczy. 

Żadna morska katastrofa nie byłaby groźna, gdyby pasażerowie byli wyposażeni w kaftan ratowniczy opatentowany przez kapitana Johna Benjamina Stonera w roku 1870.
W przypadku kiedy statkowi grozi zatonięcie, pasażer lub członek załogi zakłada na siebie, nie zdejmując ubrania, obszerny kostium gumowy z gruba wykładzina korkową zapewniającą pływalność. Głowa, oprócz twarzy, osłonięta jest wygodnym kapturem. Aby przypadkiem nie pływać do góry nogami, dolna część kostiumu zaopatrzona jest w ołowiane obciążniki. Załączona boja zawiera race, rakiety świetlne, zaopatrzona jest we flagę, która ma zwracać uwagę ewentualnych ratowników. Ręce wyposażone są w odpowiednie łopatki podnoszące szybkość pływania. Dla komfortu zestaw zaopatrzony jest w dodatkową pływającą skrzyneczkę, w której ofiara wypadku znajdzie wodę pitną, żywność, cygara, tytoń i fajkę oraz wybór prasy do czytania, ew. inne lektury, wedle potrzeb. 
Tak więc ofiara wypadku może spędzać czas na jedzeniu, paleniu fajki, czytaniu gazet czy Biblii, aż do czasu odszukania go przez ekipy ratownicze, lub przez rekiny. Jednym słowem nic milszego, niż zatonięcie statku. Nie rozwiązano jedynie problemu dostarczania prasy codziennej no i uzupełniania zapasu cygarów i tytoniu w miarę upływu czasu. 

[QZD08::085];[QAB03::403]p14
w sieci: 19.3.2006

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień  2005

v.55

  Site Meter