Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1316

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

       

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Rower o napędzie auto-pneumatycznym.

W Polsce zbliża się wiosna i warto pomyśleć o niezawodnym i tanim transporcie. 
Ponad sto lat temu (1899) pewien Brytyjczyk, James Stack Lauder z Upper Norwood, opatentował rower w zasadzie samopędny i ekologicznie bez skazy. 
Na pozór jest to zwykły rower, ale to tylko pozór. 

Istota rzeczy polega na tym, że cała rama roweru jest pusta i dokładnie uszczelniona, a na poprzeczce zamontowany jest solidny baniak połączony z pustą ramą. Oprócz tego przednie koło zapatrzone jest w dwa tłoki. Tylko początek jazdy wymaga pewnego wysiłku. A jeśli startujemy z górki, to i to nawet nie jest potrzebne. Jadąc z górki przestawiamy zawory tłoków ten sposób, że do ramy i baniaka wtłaczamy powietrze. Kiedy mamy jechać pod górkę, przestawiamy zawory tak, że będące pod znacznym ciśnieniem powietrze uruchamia przednie koło poprzez tłoki pracujące w drugą stronę. Powinno to wystarczyć na pokonanie następnego wzniesienia. 
Jak widać urządzenie jest proste, nie wymaga jakiejś szczególnej konserwacji no i powinno działać niezawodnie. 
Prawa patentowe dawno wygasły, więc jest to doskonała okazja do wejścia na rynki europejskie. Pojazd idealny dla krajów górzystych - Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, kraje alpejskie, no i Nowa Zelandia. Po opracowaniu atrakcyjnej wersji pojazdu zobowiązuję się go rozpropagować i rozprowadzić w tym kraju. 

[QZD08::077];[QAB03::403]p100
w sieci: 8.3.2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2006

v.85

  Site Meter