Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1301

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Staruszki w piaskownicy,
czyli nowoczesna geriatria 

Na genialny sposób odmładzania i uzdrawiania osób starszych wpadli Finowie. 
Grupa naukowców z politechniki w Rovaniemi (Laponia, skąd Święty Mikołaj rusza w świat na saniach zaprzężonych w renifery) zainicjowała nową metodę zwalczania fizycznych i psychicznych niewydolności związanych z wiekiem. 
Po prostu grupę osób w wieku 65 do 81 lat wysłano do ... piaskownicy, żeby pobawili się z dziećmi tak samo jak samie dzieci w publicznym parku. To znaczy piaseczek, babeczki i zamki z piasku, wspinanie się na drabinki, chodzenie po równoważni, huśtawki, zjeżdżanie w rynnach itp. 
Wyniki okazały się znakomite. Sprawność fizyczna 'starych dzieci' poprawiła się znacznie, wzrosła pewność siebie, zarazili się dziecinną radością życia, no i lepiej rozumieją dzieci. 
Zdumiewające, że o dziecinnieniu staruszków mówi się od starożytności, a nikt, jak dotąd, nie wysłał ich tam gdzie dzieci najlepiej się czują - w miejscu zabaw dla dzieci, w piaskownicy. Trzeba było czekać dopiero na zmyślnych Lapończyków, żeby tę prawdę wprowadzić w życie. No i robią na tym pieniądze produkując zestawy zabawowe dla trzech generacji.. 

  

A mnie przychodzi przewrotna myśl do głowy - a czemu nie wysłać dzieci do miejsc zarezerwowanych dotąd tylko dla starszych? Na przykład do knajp, domów publicznych, a także do dyrekcji firm, banków, dać im prawo pobawienia się sprzętem w wieży kontrolnej lotniska, w kabinie kapitana statku? Byłyby pewne straty, ale na dłuższą metę nadrobione niesamowitymi korzyściami. Dzieci by lepiej zrozumiały starszych i po dojściu do dojrzałości naukę tę na pewno potrafiłyby odpowiednio  wykorzystać, na przykład wiedziałyby, kiedy dać klapsa nieposłusznym lub nie pozwolić na zakup ulubionych ciasteczek czy koniaczku.. 

[QZD08::073];[QEP31::104]
w sieci: 19. 2. 2006

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2006

v.85

  Site Meter