Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1296

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Jak zachować nas wszystkich na wieczność.

Wiadomo, wszystko co jest w nas najistotniejszego zapisane jest w naszych genach, czyli po prostu w DNA. Jest to niezmiernie skondensowana biblioteka, w której zapisane są wszystkie instrukcje co do naszych cech i rozwoju. To prawda, że środowisko może dołożyć swoje, ale to inna sprawa. 
Zdumiewająca jednak rzecz, jak bardzo spakowana jest ta biblioteka, powtarzana zresztą w prawie każdej komórce naszego ciała. Nosimy ją w sobie w tylu egzemplarzach, z ilu komórek składa się nasze ciało. 
Otóż gdyby od każdego z nas pobrać komplet genów i wszystko to włożyć do jednej probówki, to zajęło by to objętość kilkudziesięciu kryształków soli kuchennej.  
Masa DNA w którym zapisane są geny wszystkich mieszkańców świata wynosi zaledwie 50 miligramów (kostka o boku około 3,7 mm). 
Co więcej, zakładając że kula ziemska zamieszkana jest przez kilkadziesiąt milionów różnych zwierząt, roślin i mikroorganizmów, a masa genotypu wszystkich istot mieści się w podobnym przedziale,  wszystko co tu żyje jest zapisane w niewidocznej kropelce DNA o masie 0,5 miligrama. 
Jednym słowem tak spakowaną ludzkość, poszczególnych jej przedstawicieli, plus genotypy wszystkich gatunków istot żywych można po prostu zamrozić i trzymać w nieskończoność. Albo jeszcze lepiej, wysłać w kosmos czy zdeponować na księżycu. Jak zajdzie potrzeba, uruchomić nowoczesne (w przyszłości bardziej precyzyjne) mechanizmy odtwarzania organizmu ze zapisu genetycznego i jesteśmy odtworzeni. Jeden tylko szkopuł w tym wszystkim. Nie zachowamy swojej osobowości.. 
Ale to przecież drobiazg w stosunku do wieczności..

[QZD08::059];[QNK25::072]
w sieci: 12.2.2006

 

 


 

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2006

v.85

  Site Meter