Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1278

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Ogrzewaj biust, by zmniejszyć dziurę ozonową..

Wiszący nad nami miecz damoklesowy w postaci dziury ozonowej i efektu szklarniowego wymaga walki totalnej. Japończycy wpadli na pomysł, by zmniejszyć efekt szklarniowy biustem. 
Gigant w zakresie bielizny damskiej 'Triumph' propaguje ogrzewane biustonosze. Pozwalają one oszczędzanie na klimatyzacji. Wyliczono, że ustawienie klimatyzatorów na 20 stopni oszczędza tyle energii, by zaspokoić energetyczne zapotrzebowanie 240.000 gospodarstw domowych przez miesiąc. A to już poważny czynnik jeśli idzie o budżet energetyczny w skali krajowej no i o emisję szkodliwych gazów. Widoczny na ilustracji biustonoszo-szalik zaopatrzony jest w żelowe wkładki, które można podgrzewać w mikrofalówce lub butelką z gorącą wodą i już panie mogą bez kłopotu pracować w biurze czy w domu o temperaturze nie przewyższającej 20 stopni. 
Producenci nie wpadli na letnią wersję biustonosza, który by oziębiał biust pozwalając na pracę w cieplejszych biurach niż obecnie. Jak dotąd biura utrzymywane są latem na poziomie bliskim zamrożenia.
Ciekawe, czy uwzględniono ewentualny wpływ pogrzewania biustu na przyrost naturalny. Rzecz wymaga badań - a sprawa jest paląca dla malejącej populacji Japończyków. 

[QZD08::044];[QZD27::023]
w sieci: 22.1.2006

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2006

v.85

  Site Meter