Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1271

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

               

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Zdrowotne właściwości demokracji. 

Na eksperymentalne badanie zjawisk społecznych pozwolić sobie mogą tylko kraje najbogatsze w zasoby ludzkie, jak Chiny czy były Związek Radziecki, gdzie to milion w te czy we wte nie miał większego znaczenia.. Z konieczności więc uczeni innych krajów uciekać się muszą do zastępstw i modeli. 
Liczną grupę szczurów podzielono na dwie części. Wszystkie szczury poddawane były szokom elektrycznym, jedna grupa mogła wyłączać bolesny bodziec przez pokręceni kółka, druga nie miała możliwości działania. Eksperyment ustawiony był jednak w ten sposób, że wyłączanie bolesnego bodźca nie miało żadnego znaczenia, było czynnością po fakcie. Łączna liczba szoków i ich moc była dokładnie taka sama w obu grupach. Wynik jednak był bardzo różny. Grupa, która miała możliwość reagowania na szok, była znacznie mniej zestresowana, wykazała znacznie mniejszą liczbę wrzodów żołądka, co uważane jest za miarą stresu. 
W ustroju demokratycznym, w przeciwieństwie do kompletnej chamokracji i kleptokracji, wydaje się nam, że możemy działać, stąd stres mniejszy. Oczywiście działanie jest tylko pozorne, niczego nie zmienia, niczego nie powstrzymuje. I tak rządzą te same sitwy, kolesie i mafie, a w najlepszym razie większościowa durnokracja. Zasadniczą zaletą demokracji jest jednak to, że możemy sobie pofikać, pokrzyczeć, wyładować się, a to zmniejsza stres, stąd zdrowotne skutki systemu demokratycznego. Wynika z tego, że jest to ustrój bardziej humanitarny w porównaniu do czarnego, brunatnego czy czerwonego terroru.  

[QZD08::039];[QNK25::069]
w sieci:15. 1. 2006

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2005

v.85

  Site Meter