Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1262

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Strój ślubny i prezent Gandhiego. 

Biały ślubny strój, jako symbol niewinności przyjął się w europejskich kręgach kulturowych i wydaje się czymś oczywistym od niepamiętnych czasów. Jednak wcale tak nie jest. W biblijnych czasach, i długo potem, ślubnym kolorem był niebieski, biały natomiast oznaczał radość i szczęście. Biały ślubny strój do europejskiej obyczajowości wprowadziła Anna Bretońska wychodząc za Ludwika XII, króla Francji, w roku 1499. Przy tym był to strój w pewnym sensie nieprzystojny dla niektórych, ponieważ Anna  była już żoną innego króla Francji, Karola VIII, z którym miała czworga dzieci. 
Nasza królowa, jako księżna Elżbieta brała ślub w stroju białym oczywiście, a działo się to w roku 1947. Za pięć lat miała zostać królową Nowej Zelandii i kilkunastu innych królestw. 
Z okazji ślubu w królewskich sferach prezenty, obok wartości pieniężnej, miewają też znaczenie symboliczne i swoją wymowę polityczną, często są jednak banalne. 
Banału ustrzegł się Mahatman Gandhi. Podarował młodej parze koronkowy szal, osobiście dziergany przez niego. Do roku 1944 Gandhi siedział w angielskim więzieniu i miał wiele czasu na robótki ręczne. Zachęcał swoich krajanów  do robótek ręcznych i domowej twórczości przemysłowej, co było bardzo nie na rękę brytyjskim władcom. Kilka miesięcy przedtem Anglicy w popłochu wycofali się z Indii, w kilka miesięcy później Gandhi zginął z ręki zamachowca. 

[QZD08::024];[QZD06::082];[QEP30::005];[QEP30::012];QNK23::140]
w sieci:8.1 2006

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2006

v.85

  Site Meter