Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VII; No 1251

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Kalendarz kosmiczny.

Objęcie wyobraźnią czasu istnienia Wszechświata przekracza ludzkie możliwości. Dlatego przydatne są rożne porównania i przenośnie. Czasem warto popatrzeć na niektóre rzeczy i procesy przez tzw. makroskop. Makroskopowe spojrzenie jest przeciwstawieniem spojrzenia mikroskopowego - zapominamy o szczegółach i drobiazgach po to, żeby zobaczyć rzeczy niewyobrażalnie wielkie i zmienić perspektywę widzenia świata.
Jeśli przedstawić cały okres istnienia Wszechświata jako jeden rok i wyobrazić sobie, że o godz. 0.00 pierwszego stycznia miał miejsce słynny "Big Bang" (Wielki Bum!), to tuż po nim następuje olbrzymia pustynia czasowa. Dopiero w maju pojawia się nasza galaktyka, a 9 sierpnia kształtuje się nasz Układ Słoneczny. Ale już 14 września powstaje Ziemia. I teraz prawie błyskawicznie następują inne wydarzenia. Bo zaledwie po 11 dniach, 25 września, pojawiają się pierwsze przejawy życia na Ziemi, a najstarsze znane nam skamieliny żywych stworów pochodzą z 9 października. Na rozwój seksu, zasadniczej rewolucji w sposobie przechowywania, przekazywania i obróbce informacji, bo taka jest jego kosmiczna rola, trzeba było czekać aż 22 dni. Potem już wszystko szło w wariackim tempie. 1 grudnia pojawił się tlen w atmosferze
(dzięki działalności roślin - zauważmy - rośliny skandalicznie skaziły "dziewiczą" beztlenową atmosferę, produkując masę tlenu w wyniku procesu fotosyntezy i wytruły w ten sposób bezlitośnie większość organizmów beztlenowych!). 16-go grudnia można byłoby obserwować pierwsze robaki, 21-go pierwsze owady, 24-go grudnia pierwsze dinozaury i już za dwa dni pierwsze ssaki, a następnego dnia pierwsze ptaki. Pierwsi ludzie pojawiają się wedle tego wariackiego kalendarza 31-go grudnia o godz. 10.30, ale już po 30 minutach zaczynają używać narzędzi. Na dwie minuty przed północą pierwotni ludzie przybywają do Australii. Jedną minutę sekund przed północą wynaleziono rolnictwo, a dziewięć sekund przed północą pojawił się alfabet, w sześć sekund potem Hindusi wynaleźli system dziesiętny i zero. Wreszcie Odrodzenie - powszechne stosowanie nauki i technologii rozpoczęło się na sekundę przed początkiem nowego roku. W tej skali czasowej w ostatniej sekundzie powstała praktycznie cała nasza technologia. 
Co stanie się w następnej sekundzie?

[QZD08::023];[TZE01::118];[PRA08::000]
w sieci: 25.12.2005

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


grudzień 2005

v.85

  Site Meter