Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 974

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

Migawki fotograficzne..

..

Modliszka o polonistycznych zainteresowaniach.

Wpadła do mojej biblioteki modliszka (Orthodera ministralis, rząd Mantodea) i natychmiast buchnęła do półki ze słownikami. Upodobała sobie Brücknera, ani chybi, ma zainteresowania polonistyczne.  
A bardzo interesujące to stworzonko. Dosyć niezgrabnie porusza się po gałęziach, często czatuje bez ruchu. Kiedy zbliży się potencjalna ofiara, wyciąga przednie nogi wyposażone w ostre kolce, łapie nimi ofiarę, i zjada posługując się tymi nogami jak rękoma. W czasie zjadania ofiary jej zestaw ruchowy przypomina modlenie się ze złożonymi dłońmi. Pewnie modli się o smakowitość jadła. Zjada inne owady, ale potrafi też wyrwać z sieci pająka i go schrupać. Posiada bardzo wielkie oczy osadzone na ruchliwej głowie, co bardzo pomaga w lokalizacji ofiary. Jak się jej przyglądać, odnosi się wrażenie że wędruje oczyma za obserwatorem. Ale to złudzenie. Jaj złożone fasetkowe oczy pochłaniaja światło w dnie fasetek, dlatego zawsze widzimy czarna kropkę skierowana prosto na nas. Ma jedną niemiłą cechę, jeśli idzie o seks. Bardzo często zjada partnera. Ale partnerowi, nawet bez głowy, to wcale nie przeszkadza w dopełnieniu jego męskiej powinności. W miłości traci głowę, dosłownie. Pewnie to lepiej, niż tracić ją na wojnie, czy w bombowym zamachu. 
A trzeba przyznać, że jest śliczna. Szczupła w pasie, cała w jaskrawej zieleni, co jest doskonałym kamuflażem, i rozczulająco składa przednie łapki..

Kiedy jednak zabierała się do zwiedzania mojej biblioteki, musiałem ją grzecznie wyprosić, bo by zrobiła spustoszenia wśród moich pająków, które tak doskonale bronią mnie przed komarami. 
(To nie inwalidka ma zdjęciu. Modliszka potrafi sprytnie chować łapki w jakby rynience, kiedy nie należy je pokazywać.)

Foto: RA

[QMI00::082];[QSP00::029]


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


luty 2005

v.56

  Site Meter