Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 
rok 6, No 960

Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

.

Mózgowe ubytki.

Średnio mózg ludzki waży 1,4 kg (3 funty) i pływa sobie w czaszce otoczony płynem mózgowo- rdzeniowym. Jest to organ najczęściej bardzo pożyteczny, choć nie zawsze, ale przede wszystkim bardzo kosztowny pod względem energetycznym. Mózg 'zjada' dwadzieścia procent tego wszystkiego co wkładamy do buzi. Co minutę przez mózg przepływa 1,7 litrów krwi. Koszt energetyczny mózgu w przeliczeniu na masę jest prawie piętnastokrotnie wyższy niż innych tkanek jak mięsni, nie mówiąc już o kośćcu. (patrz też tu)
W mózgu znajduje się około 100 miliardów neuronów, a każdy neuron łączy się z innymi neuronami przy pomocy specjalnych wypustek zwanych neurytami i dendrytami. A połączeń tych jest mnóstwo - każda komórka mózgu ma bezpośredni kontakt z od tysiąca do dziesięciu tysięcy innych neuronów. Daje to w sumie olbrzymią liczbę połączeń rzędu 1015. Stąd mózg uważany jest za najbardziej złożony system w (znanym) Kosmosie. 
Zdumiewające jest jednak to, że taką olbrzymią liczbą komórek nerwowych dysponujemy zaraz po urodzeniu. Potem liczba ta spada, wprawdzie w dosyć nieznacznym tempie, bo zaledwie około pół miliona neuronów dziennie (ok. 0,0005%), to jednak w przeciągu całego życia ubytek ten wynosi około 10% stanu początkowego. 
No cóż, im człowiek starszy, tym głupszy, co ma swoje potwierdzenie w historii ludzkości. Pocieszmy się jednak, że choć maleje ilość komórek nerwowych, poprawia się jakość i sprawność tych połączeń. A z mózgiem, jak z mową (i seksem). Nie ilość się liczy, lecz jakość..

[QZD05::037];QNK22::128]
w sieci: 9.3.2005

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.55

  Site Meter