Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 
No 955

Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

.
 

Alkoholowy wzmacniacz.

W zasadzie po to pijemy, żeby zalać pałę, nieprawda? A żeby zrobić to skutecznie, trzeba zabieg powtarzać, inaczej złapie nas kac ze wszystkimi konsekwencjami. Związane są z tym koszta, często nie małe dla zawodowego alkoholika. 
Ale głowa do góry. Uczeni rosyjscy (pracujący dla kalifornijskiej firmy 'Spirit Sciences' - czyli 'Nauki Duchowe' lub 'Nauki Wódczane' - na taką dwojakość pozwala znaczenie słowa 'spirit'), opracowali preparat 'RU-21-Red' przedłużający znakomicie czas odurzenia alkoholowego i obniżający ilość alkoholu niezbędną do zalania pały. Tak więc dla osobnika, który zadawalał się półlitrówką, wystarczy ćwiartka, albo i mniej, a poprawka, zamiast po kilku godzinach, nastąpić musi dopiero po kilkunastu. Tym sposobem okropny świat mamy z głowy znacznie taniej i znacznie dłużej. Dodatkową zaletą pastylki jest to, że wobec obniżonej konsumpcji alkoholu dla oczekiwanych skutków, możemy znacznie spokojniej zasiadać za kierownicą, bo zawartość alkoholu we krwi i oddechu jest znacznie mniejsza i szansa wykrycia i karalność odpowiednio mniejsza. Oczywiście wypadkowość pozostaje bez zmian, ale nie o to przecież chodzi alkoholikom. 
Mechanizm działania cudownego preparatu jest w zasadzie prosty - hamuje on rozkład alkoholu w organizmie, więc alkohol dłużej pozostaje w krwiobiegu i mniejsze jego ilości powodują oczekiwane skutki. 
Ci sami uczeni, zanim zostali skaptowani przez firmę amerykańską, zatrudnieni byli w tajnym zespole opracowującym preparaty farmaceutyczne dla Kremla i wynikiem ich prac był słynny preparat 'RU-21' leczący kaca (wtedy dostępny pewnie tylko dla prominentów sowieckich). 

[QZD05::036];[QEP15::138];ART33::032]F2
w sieci: 5.3.2005

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


luty 2005

v.55

  Site Meter