Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 949

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

  zestawienia tematyczne 

.

Najlepsze kakaowce z gęby koczkodana.

Kakaowe drzewo (Theobroma cacao, rodzina zatwarowate - Sterculiaceae) to niezwykle cenna roślina tropikalna pochodząca z Ameryki Południowej, a obecnie uprawiana prawie we wszystkich krajach tropikalnych. Kakaowiec odznacza się tak zwaną kauliflorią - kwiaty powstają bezpośrednio na pniach i konarach, tam też zawiązują się owoce typu jagody wielkości do 35 na 12 cm. Ale dopiero ziarna kakaowe tkwiące w miąższu owocowym stanowią właściwy plon, z którego po skomplikowanej przeróbce powstaje kakao, czekolada i inne smakowitości. 
Tak jak w przypadku wszystkich roślin uprawnych, dobór odpowiednich odmian i ich wymiana jest bardzo ważnym czynnikiem ochraniającym uprawy przed szkodnikami. 
W krajach Afryki Zachodniej niespodziewanym pomocnikiem w doborze odmian kakaowca okazała się mona, małpka z rodziny koczkodanów
(Cercopithecus mona). Jest bardzo łasa na słodki miąższ w którym tkwią kakaowe ziarna. Rozłupuje więc owoce, wyjada zawartość, a nasiona wypluwa. Hodowcy wiedzą, że drzewa wyhodowane z nasion wybranych i wyplutych przez koczkodana odznaczają się wysoką jakością owoców. Poszukują więc w pod drzewami kakaowymi grup siewek kakaowych wyrosłych z nasion wyplutych przez monę i biorą je do nasadzeń. Jak małpa kojarzy jakość miąższu z jakością drzewa, to już jej tajemnica.  

[QZD02::070];[QNT99::114];ART27-21-44-5

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.58

  Site Meter