Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 948

a

 

 

.

 

 

Jedno zdumienie dziennie..          zestawienia tematyczne 

.
 

Porady kuchenne.

Ryby należy skrobać i kroić na żywca, mięso wtedy jest bardziej zwarte i nabiera smaku. Węgorze trzeba obdzierać ze skóry też na żywca, a homary piec na żywo. Raki wrzuca się do gorącej wody, wtedy można obserwować, jak czerwienieją (stąd się wzięło określenie - spiekać raczka..). Tak samo z przygotowywaniem ptactwa z nadzieniem. Trzeba je nadziewać zaraz po rozpruciu, zaszyć i dać im nieco czasu, aż się wykrwawią. Indyki wieszamy za nogi i czekamy, aż się wykrwawią przez dziób. Byki przed ubojem należy solidnie rozdrażnić, a świnie i cielęta trzeba przed ubojem solidnie wybatożyć. 
To porady z książek kucharskich XVII i XVIII wieku. 
Słynny doktor William Kitchiner (1775-1827), autor wielu recept zachwalanych przez brytyjską socjetę, wymyślił m.in. sos  wow-wow, pisał o nauce i muzyce, konstruował teleskopy, opublikował też zbiory recept stosowanych w Anglii przez dziesięciolecia. Tak zaczyna się jedna z jego recept: "Weź czerwonego koguta, niezbyt starego, zatłucz (zbij) go na śmierć..".
Zwierzęta zaszokowane bólem, strachem, poddane torturom, są znacznie smaczniejsze. 
A w Azji (np. w Korei) zaleca się kocięta, koty, psy, wieszać tak, by dusiły się powolutku, można je tez tłuc pałką lub wrzucać żywcem do wrzątku. 
Torturowanie zwierząt przed przyrządzaniem co wyśmienitszych dań było czymś oczywistym. 
Ale nie zazdrośćmy smakoszom sprzed stu lat. Okazuje się, że tortury, jakie przechodzą współcześnie zwierzęta przed ubojem - od hodowli w klatkach, w których nawet nie można się poruszać, transportu w morderczym chłodzie lub upale, do momentu uboju w rzeźni - wcale nie odbiegają od opisanych powyżej. Pewnie właśnie dlatego hamburgery, frankfurtery, KFC itp, mają taką zniewalającą moc na całym świecie..

[QZD05::034];VA-714p66;[RIQ86::035]p232

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.56

  Site Meter