Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 
No 946

Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

.

Dylemat żołnierza-patrioty.

W niezwykły konflikt moralny popadł Ron Jeffery, Anglik (potem Nowozelandczyk), kiedy to podróżował do Anglii z zamiarem zdania relacji o sytuacji w Polsce, przekazania konkretnych wiadomości o Katyniu i skontaktowania Własowców z aliantami. 
Podróżował w charakterze niemieckiego oficera do zadań specjalnych poprzez Niemcy, Danię, Norwegię i Szwecję korzystając z niemieckiego statku wojskowego. Statek pełen był niemieckich dziewczyn, tzw. 'Blitzmädchen' (Dziewczyny błyskawiczne) z niemieckich kobiecych sił pomocniczych. 
Wszystkie były chętne a Ron był młodym żonkosiem akurat po ślubie z Polką. Jego obowiązkiem, jako żołnierza walczącego z Niemcami, przynajmniej z jedną z nich się przespać, ponieważ szły one pod sąd wojenny za zajście w ciążę. Nie powiem, czy patriotyzm wygrał, czy lojalność do pozostawionej w Polsce żony, ale jest to doskonała ilustracja humorystycznych aspektów życia owych czasów i niezwykłego zmysłu humoru Rona, który tak pięknie opisał owe czasy w omawianej poprzednio książce

foto: Ron Jeffery jako niemiecki oficer słuźb specjalnych
[QZD05021];[PRA02::014];[QAB02::401]

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.55

  Site Meter